אחרי הגשם: פסל עתיק נחשף בקיסריה

מזג האוויר הסוער חושף תגליות ארכיאולוגיות: מטייל בחוף קיסריה נתקל הבוקר בפסל של האלה "היגאה", הנחשבת במיתולוגיה היוונית כאלת הבריאות והניקיון. הפסל, בגובה 80 ס"מ ובמשקל 30 ק"ג, הועבר לרשות העתיקות, שם אומרים כי מדובר בממצא ארכיאולוגי מרתק

פסל "איגאה" שנמצא בקיסריה (רשות העתיקות)

מזג האוויר הסוער של הימים האחרונים שיבש אמנם לרובנו את התכניות, אך יש לו גם צדדים חיוביים: בחוף קיסריה נחשף היום פסל עתיק מהתקופה הרומית, שנשמר כנראה במבנה סמוך למצוק לאורך רצועת החוף.

את הפסל גילה מטייל שסייר לאורך רצועת החוף של קיסריה. הוא הועבר לטיפול ולשיקום על ידי רשות העתיקות.

אישה רומית במשקל 30 ק"ג

מרשות העתיקות נמסר כי הסערה של הימים האחרונים שוב פגעה בשרידים הארכיאולוגיים שלאורך חוף קיסריה, ובמהלכה נפלטו מהמצוק אל החוף בשטח של גן לאומי קיסריה פסל שיש מהתקופה הרומית של אישה בגובה של 80 ס"מ ובמשקל של כ-30 קילו.

הפסל מיוחס ככל הנראה לאלת הבריאות "היגיאה" והוא מציג אותה עם שד אחד חשוף. במיתולוגיה היוונית ובמיתולוגיה הרומית "היגיאה" הייתה אלת הבריאות, הניקיון ומאוחר יותר גם אלת הירח. להיגיאה היה תפקיד חשוב במסורות שנבנו סביב דמות אביה, אסקלפיוס.

ברשות העתיקות הוסיפו כי באותו המקום ממש חשפה הסערה הגדולה של חודש דצמבר שרידי מבנה מונומנטאלי. לא מן הנמנע שהפסל שהתגלה ופריטים אדריכליים נוספים שנמצאו ונחשפו עמו, השתייכו לאותו מבנה.

לפני חודשיים: פסל בן 2,000 שנה נחשף בקיסריה

בשבוע הסערה הקשה שפקד את קיסריה בדצמבר האחרון התגלה פסל עתיק נוסף, בן 2,000 שנה משיש לבן, של אישה רומית לבושה טוגה, חסרת ידיים וראש. 

אנשי עיריית אשקלון חילצו את הפסל שנשלח לבדיקה ברשות העתיקות. בהמשך מתכננים להציג את הפסל בעיר. ביחד עם האישה המתנשאת לגובה 1.2 מטר, נמצאו במקום גם פסיפס ובית מרחץ מהתקופה הרומית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק