זיהום אוויר כבד: פי 25 מהרגיל

זיהום אוויר כבד נרשם בכל הארץ בשל האובך. בירושלים נמדד זיהום אוויר פי 25 מהממוצע, בחיפה ובבאר שבע פי 20, ובתל אביב פי 15 מהרגיל. הגשם יגיע בהדרגה בהמשך היום, תחילה לצפון ובהמשך למרכז

אובך כבד שורר ברחבי הארץ והראות מוגבלת ביותר. איפה הכי מזוהם ומאיפה האובך הגיע? הנה הפרטים.

זיהום אוויר כבד בכל הארץ

זיהום אוויר כבד נרשם בכל רחבי הארץ. בתל אביב נרשם זיהום פי 15 מהרגיל, בחיפה ובבאר שבע פי 20, ובירושלים פי 25. מומלץ שלא לבצע פעילות אירובית בחוץ. המצב לא גרוע במיוחד - כבר נרשמו כאן זיהומים ברמות של פי 50 ופי 60 מהרגיל.

מה המשמעות של זיהום אוויר?

באוויר ישנם חלקיקים נשימים מזהמים שיקשו על פעילות גופנית. בגלל האובך משרד הבריאות ממליץ לקשישים להישאר בבתים. בנוסף לא מומלץ להסתובב בחוץ אם אין צורך, ובמיוחד לא לקיים פעילות אירובית.

שיבושים בטיסות פנים

בשל תנאי הראות הקשים, שדה התעופה בחיפה נסגר בשעות הבוקר להמראות ולנחיתות. בשלב זה נמל התעופה בן גוריון פועל כרגיל, אך ברשות שדות התעופה עוקבים אחר התראות האובך ויחליטו במהלך הבוקר האם יש צורך לשנות את לוח הטיסות.

מה זה בכלל אובך?

אובך במטאורולוגיה זו הגבלת ראות לפחות מטווח הסביר, שמוגדר כעשרה קילומטרים. במקרים קשים של אובך הראות מוגבלת לכמה עשרות מטרים. ערפל זו הגבלת ראות באופן דומה, רק כתוצאה מענן.

מאיפה מגיע האובך?

האובך, המורכב מחלקיקי אבק קטנים יותר מחול, מגיע אלינו בעיקר ממצרים ומלוב ולפעמים אפילו מסודן. הוא נמצא באוויר ונוחת בחלקו אצלנו וחלקו מרחף מעלינו ועובר אותנו. האובך קיים בעיקר בעונות מעבר, אבל לעתים, כמו הפעם, גם בחורף.

מהערב: גשום וקר

הגשם המיוחל שיעלים את האובך יגיע הערב, תחילה לצפון ובהמשך גם למרכז. שקע גדול מימדים מתקרב לאזורנו מכיוון יוון.

כמה גשם יירד?

כמויות המשקעים מוערכות ב-10-20 מ"מ במרכז הארץ, 30-50 מ"מ בצפון ומספר מ"מ צפויים לרדת גם בצפון הנגב. במהלך יום שני הגשם ייחלש בצורה משמעותית וירד באזורים מקומיים בצפון ובמרכז הארץ. לקראת ליל שני ייפסק הגשם, וביום שלישי תחל עלייה בטמפרטורות שתימשך עד לסוף השבוע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק