צעדים משמעתיים נגד הרופאים שנחשדו בניסויים בבני אדם

משרד הבריאות הודיע כי יגיש קובלנות משמעתיות נגד 21 הרופאים שנחשדו בעבר בעריכת ניסויים בקשישים, ללא הסכמתם, בבתי החולים קפלן והרצפלד. בשבוע שעבר סגרה הפרקליטות את החקירה בנושא. משמעות הקובלנה: חקירה פנימית של המשרד שעשויה להסתיים בשלילת רשיונם

משרד הבריאות יחקור את הרופאים. ארכיון (חדשות 2)

הפרקליטות סגרה את התיק - משרד הבריאות יפתח אותו מחדש? במשרד הודיעו הערב כי יגישו קובלנות משמעתיות כנגד רופאים המעורבים בפרשת הניסויים בבני אדם שהתרחשו לכאורה בבתי החולים הרצפלד וקפלן. הפרשה נחשפה לראשונה בתכנית "עובדה" ב-2006.

"בהתאם להמלצת הפרקליטות ולאחר העמקה בחומר המשפטי המצורף , יגיש משרד הבריאות קובלנות משמעתיות כנגד רופאים המעורבים", נמסר ממשרד הבריאות. "משרד הבריאות רואה בחומרה כל הפרה של חוק ניסויים בבני אדם".

קובלנה משמעתית היא הליך פנימי של משרד הבריאות, במהלכו בוחנת ועדה מיוחדת את התנהלות הרופאים. הוועדה תקבע האם התנהגותם הייתה סבירה או חריגה, וההליך עשוי להסתיים בנזיפה, אזהרה, או השעיית הרישיון הרפואי באופן זמני, או לצמיתות.

הפרקליטות סגרה את החקירה

בשבוע שעבר החליטה הפרקליטות לסגור את החקירה נגד 21 הרופאים מהמחלקות הגריאטריות של בתי החולים, שנחשדו בביצוע ניסויים בקשישים ללא הסכמה.

בעקבות דו"ח מבקר המדינה לשנת 2004 ("הפיקוח על ניסויים רפואיים בבני אדם"), ובעקבות תלונה שהוגשה ע"י מבקר משרד הבריאות (בהמשך לממצאיה החסויים של ועדת הבקרה ואיכות שמונתה על ידי משרד הבריאות), החלה בחודש יולי 2006 חקירת משטרה מקיפה, על ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה.

התחקיר: קשישים הורעבו

בעקבות קשיים ראייתיים בבדיקת ההסכמות שניתנו על ידי החולים ועקב העובדה שלא קיימת עבירה מפורשת הנוגעת לעריכת ניסויים ללא הסכמה, החליטה הפרקליטות לסגור את התיק.

תחקיר "עובדה" של יגאל מוסקו ושרית מגן, ששודר ביוני 2006, חשף את הפרשה שהתגלתה כאחת החמורות בתולדות המדינה. בתחקיר נחשף כיצד חלק מן הקשישים בבתי החולים הורעבו לצרכי הניסויים, וכי רובם כלל לא הסכימו למעשים שנעשו להם, דבר המהווה עבירה פלילית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק