תור לבדיקת סרטן השד: בעוד שנה

בדיקה גנטית לנשים שבמשפחתן היסטוריה של סרטן השד יכולה לאבחן את סיכוייהן של אותן נשים לחלות, וכך לנהל מעקב רפואי צמוד משלב מוקדם. אבל מדוע צריך להמתין כמעט שנה לבדיקה הזאת?

תארו לעצמכם שהייתם זקוקים לבדיקה רפואית דחופה ומכרעת לבריאות העתידית שלכם, וזאת התשובה שהייתם מקבלים מקופת החולים: "תור לעוד שנה".

עלית פישר, הנושאת את הגן BRCA מספרת: "היא אומרת לי כן, אין שום בעיה, אני אשמח לתאם לך תור לאוגוסט, ואני אומרת לה - אבל אנחנו באוקטובר". פישר הקשתה על המוקדנית ואמרה: "יש לך איזו כוונה שאני אגיע בארון?".

11 חודשים קדימה - זה התור שקיבלה עלית לבדיקה הגנטית שאותה עושות נשים שיש להן היסטוריה משפחתית של תחלואה בסרטן השד, הרחם והשחלות. נשים כאלה עלולות להימצא בסיכון אם יתברר בבדיקה שהן נשאיות של הגן המסוכן הזה - BRCA.

מכבי: פועלים להרחבת השירות

גם אנחנו ניסינו לבדוק בעצמנו עם מוקד זימון התורים של קופת חולים מכבי, וקיבלנו תור לעוד שבעה חודשים. על פי תלונות שהתקבלו בעמותת ברכה המסייעת לנשים נשאיות של הגן הזה, וגם באגודה למלחמה בסרטן, ההמתנה הממוצעת במכבי היא בין חצי שנה לשנה.

פרופ' רפאל קטן, מנהל המערך האונקולוגי במרכז הרפואי שיבא אומר כי הדבר אינו סביר לקבלת ייעוץ רפואי.

ממכבי נמסר בתגובה: "המתנה ארוכה אינה מקובלת עלינו. אנו פועלים במהירות להרחבת השירות ונתקשר אל החברות להקדמת התורים. הייעוץ במכבי ניתן במשותף על ידי אונגולוג, רופא שיניים, וגנטיקאי כדי למנוע טרטור ולאפשר למטופלת לקבל החלטה מיטבית".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק