מה גרם לענן המסתורי שכיסה את ת"א?

הבדלי טמפרטורות יצרו ענני סערה שחברו יחד לענן אחד אפור וגדול שכיסה את תושבי המרכז. התוצאה: הטמפרטורות הגבוהות של הבוקר התחלפו בכדורי ברד ובגשם ששטף את הרחובות

מי שהביט היום מהחלון בשעות הבוקר במרכז הארץ, לא יכול היה להתעלם מהענן הגדול שכיסה את השמיים. אחרי בוקר שמשי יחסית, הטמפרטורות התחלפו תוך זמן קצר וגשם מלווה בברד שטף את הרחובות.

רוצים לקבל עדכוני מזג אוויר? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

למרות שלא מדובר בתופעה נדירה, היא יוצרת מראה חריג שמוסבר בחוסר היציבות בין שכבות האוויר. מדובר בענני קומולונימבוס (CB) שמשתייכים למשפחת העננים בעלי התפתחות מאונכת. פסגות העננים מהסוג הזה מאופיניות בכך שהן מתרוממות לגובה רב כהרים.

אי היציבות בטמפרטורות הבוקר נבעה מטמפרטורות גבוהות יחסית בקרקע ונמוכות בשכבות הגבוהות של האטמוספרה, והיא שיצרה את ענני הסערה. הענן הגדול שנוצר הוא תוצאה של מספר תאי ענני סערה שהתחברו ויצרו מעין ענן גדול שכיסה את תל אביב. כך נוצר ברד וגשם ששטף את העיר תוך זמן קצר.

הגשם יימשך גם בסוף השבוע

הגשם לווה בכדורי ברד גדולים למדי  - מחזה לא שגרתי, בייחוד בחורף הנוכחי. סלאביק בן פורת, גולש חדשות 2 בפייסבוק, תיעד את כדורי הקרח שהציפו את רחובות תל אביב. מדובר בענן שעבר בסביבות השעה עשר וחצי בתל אביב, המשיך לאזור השרון ומשם נע מזרחה לאזור אריאל. הוא גרם למשקעים עוצמתיים שכללו גם ברד. 

הברד סימן את תחילתה של מערכת חורפית נוספת שתמשיך בשעות הקרובות לאזור צפון הארץ ומרכזה, במסגרתה יירדו גשמים ויהיו סופות רעמים עם ברקים באזור החוף. למעשה זהו שיאה של המערכת, והגשמים ימשיכו גם מחר, אבל ייחלשו בשעות הצהריים.

על פי התחזיות, ביום חמישי תתחיל עוד מערכת משמעותית, כך שכל הימים הקרובים הם בסימן של גשם. המערכת הבאה תיחלש ביום שישי, אבל קיים סיכוי לגשם גם במהלך סוף השבוע. הגשם מביא עמו חשש סביר להצפות במקומות הנמוכים במישור החוף. גם בדרום יהיו טפטופים שיגבירו את הזרימה בנחלים, אבל לא ברמה שתגרום לשיטפונות. בכל מקרה חשוב להצטייד במטרייה - ורצוי לא לשכוח גם מצלמה.

איך החורף שלכם נראה? גולשי חדשות 2 מוזמנים להמשיך ולשלוח אלינו תמונות או קטעי וידאו של הגשם והסערה. שלחו למערכת חדשות 2 דרך המייל האדום, דרך הפייסבוק של תחזית חדשות 2 שלנו או שלחו למס' 2222 מכל טלפון נייד. התמונות והסרטונים הטובים עשויים להגיע גם למהדורה המרכזית של חדשות 2.