שביתת האחיות: "חולים שוכבים כמו הומלסים"

במחאה על עומס העבודה במחלקות הפנימיות ועל התפוסה שעולה בכל המקרים על 100%, פתחו האחיות בשביתה ושיבושים נרשמים בבתי החולים: " החלטנו שאנחנו לא נותנים יותר טיפול במצב הזה, זה מסוכן לחולים"

לאחר שהסתיימה שביתת הפרקליטים ובצל העיצומים של עובדי משרד החוץ, פתחה הבוקר הסתדרות האחיות הארצית בשיבושים, ולא תאפשר אשפוז חולים במחלקות פנימיות שבהן התפוסה עולה על 100%. האחיות אינן שובתות במחאה על שכרן, אלא דורשות תוספת כוח אדם ומיטות למחלקות.

אילנה כהן, יו"ר הסתדרות האחיות אמרה בשיחה עם ערוץ החדשות של חדשות 2 באינטרנט, כי השביתה נובעת ממצב בלתי אפשרי בו אחות אחת עובדת על 50 עד 70 מטופלים: "החולים שוכבים כמו הומלסים. אנחנו רוצים שאם מחלקה מוגדרת לטיפול ב-38 חולים, יטפלו ב-38 חולים". עוד אמרה לוי: החלטנו שאנחנו לא נותנים טיפול במצב הזה, זה פשוט מסוכן לחולים.

משרד האוצר: "ייתכן שכבר היום נודיע על הסכם עם האחיות"

למרות המצב הקשה בבתי החולים, באוצר מביעים אופטימיות גבי סיומו המהיר של המשבר. בדיון סוער שהתקיים היום בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, אמר סגן הממונה על התקציבים באוצר, משה ברסימנטוב כי "הפערים ניתנים לגישור. נוסיף תקנים אם צריך, ואני מקווה שכבר במהלך היום נודיע שנמצא פתרון".

יש לציין כי בשונה מהשביתות האחרונות במשק, בכוונת האחיות להגיע לעבודתן מדי יום ולהמשיך בפעילות השגרתית. כאמור, השירות היחיד שיושבת הוא קבלת חולים חדשים במחלקות פנימיות עמוסות במיוחד. הסתדרות האחיות אף מדגישה כי מדובר בשביתה "למען הציבור והמאושפזים". העיצומים לא יכללו את בתי החולים לילדים.

"איננו יכולים לתפקד בתת תנאים"

במשרד הבריאות, שם הביעו תמיכה במאבק האחיות, קראו הבוקר למשפחות המאושפזים להביא עמם בני משפחה שיסייעו בטיפול. בנוסף, הוחלט לבטל ניתוחים לא דחופים במיוחד. צעדים נוספים אותם הנחה משרד הבריאות לבצע כוללים שחרור חולים קשישים והעברתם למוסדות גריאטריים ותגבור חדרי המיון הפנימיים.

"איננו יכולים לבצע את תפקידנו בתת תנאים", אמרה אתמול יו"ר הסתדרות האחיות אילנה כהן. "אנחנו דורשים פיתרון אמיתי למצוקת האשפוז", הוסיפה.

הלילה נעשה ניסיון האחרון למנוע את ההשבתה, אך המשא ומתן בין הסתדרות האחיות לבין נציגי משרד האוצר עלה על שרטון. ממשרד הבריאות נמסר אמש כי נעשים כל המאמצים "כדי לקרב בין הצדדים ולהביא להסדרה של מצוקת האשפוז וקשיי העבודה של האחיות".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "ביומיים האחרונים מנהלים משרדי האוצר והבריאות מו"מ אינטנסיבי עם הסתדרות האחיות במטרה להקל על עומס העבודה של האחיות בבתי החולים. במסגרת זו נידונו צעדים שונים להקלה על עומס העבודה, בין היתר, באמצעות תוספת של אחיות לבתי החולים ואולם המו"מ טרם מוצא. אנו קוראים להסתדרות האחיות לשוב באופן מיידי לשולחן המו"מ ולהפסיק את השיבושים בבתי החולים שנעשים בשיא עונת החורף, ללא הכרזת סכסוך עבודה כנדרש ואשר יביאו לפגיעה מיותרת בחולים".

עוד נמסר ממשרד האוצר: "בימים אלה מתקיימים דיונים בין משרדי הבריאות והאוצר על הפעולות הנדרשות לצורך הקלה על העומס בבתי החולים ובמסגרת דיונים אלה נבחנת האפשרות להוספת מיטות במערכת האשפוז".

"חולים מתים בגלל הצפיפות והעומס"

בתוך כך, מכתבה שמפרסם הבוקר כתב ישראל היום רן רזניק עולה כי מנכ"ל משרד הבריאות ד"ר רוני גמזו הזהיר לאחרונה בתכתובת עם בכירי משרד הבריאות כי הצפיפות במחלקות השונות יכולה להביא לאובדן חיי אדם. "כל יום נפגע הטיפול עד כדי איבוד חיים", הזהיר ד"ר גמזו.

מהמכתב, שחלקים ממנו פורסמו בכתבה, עולה כי חולים רבים מתו לאחרונה בבתי החולים הציבוריים בגלל עומס העבודה על הצוות הרפואי. ד"ר גמזו אף הביע את חששו כי חלק ממקרי הרשלנות הרפואית שנחקרים במשרד הם תוצאה של תנאי האשפוז הבלתי הולמים בבתי החולים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק