כשכלב הנחייה זקוק לניתוח בעיניים

אוריה היא צעירה עיוורת שנעזרת ב"חץ", כלב הנחייה האהוב והנאמן, שהוא בעצם ה"עיניים שלה". אבל מה עושים כשגם לכלב יש בעיות עיניים? ניתוח ראשון מסוגו בעולם בוצע בהתנדבות בביה"ח הווטרינרי של האוניברסיטה העברית בירושלים, במהלכו הושתלו שבבים בתוך עיניו של כלב הנחייה. הניתוח הציל את הכלב - אבל גם את בעליו

מה עושים כשכלב הנחייה זקוק לניתוח בעיניים? זהו סיפורם של הכלב חץ ושל אוריה בת ה-26 - עיוורת מלידה. בשנה האחרונה הוא סבל מיובש בעיניים ואוריה ניסתה לטפל בו בעצמה, אך מה שנראה טריוויאלי לאנשים שרואים, הפך למשימה מסובכת ומורכבת עבורה.

כבר שנתיים שחץ משמש חוש ראייה עבור אוריה. ומלבד "הקשר המקצועי" בין השניים, נוצרה ביניהם חברות אמיתית. "נורא חששתי שיחליפו לי אותו", סיפרה אוריה. כדי שזה לא יקרה, בבית החולים הווטרינרי של האוניברסיטה העברית בירושלים התנדבו לבצע בחץ ניתוח מיוחד, ולהשתיל לו שני שבבים קטנים בתוך העין שיזליפו טיפות נגד יובש באופן אוטומטי בעיניו.

מדובר בפעם הראשונה בעולם שניתוח כזה מבוצע בישראל. בבית החולים מספרים שעד היום ניתוח כזה בוצע רק בסוסים. הניתוח עבר בהרדמה מלאה כמובן, כשמחוץ לחדר הניתוחים המתינה כל העת אוריה הנרגשת, בציפייה לכלבה האהוב. אחרי התאוששות קצרה חץ יצא בעצמו מחדר הניתוח כדי לבשר לאוריה שהניתוח הצליח. היא מצדה הבטיחה לפנק אותו עד שיתאושש לחלוטין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק