איך מזהים את הווירוסים של החורף?

החורף מביא עמו סוגים שונים של מחלות - בחלקן ניתן לטפל בבית, בעוד אחרות עלולות להיות קטלניות. בעקבות מותם של 3 ילדים מנגיפים שונים ביממה החולפת, כדאי להכיר את הנגיפים השכיחים ביותר בקרב ילדים בחורף, על מנת שתוכלו לזהות אותם, וחשוב מכך: להתגונן בפניהם

שלושה ילדים מתו במהלך יממה אחת בבית החולים "אסף הרופא" בנסיבות שונות. מותה של אחת מהן, ילדה בת 6, נקבע כתוצאה מנגיף שפעת החזירים. בשני המקרים האחרים מדובר בתינוקת בת שלושה חודשים ותינוק בן ארבעה חודשים, שמתו לאחר שחלו בשני סוגים שונים של וירוסים.

ד"ר אבי בר-יוחאי, מומחה למחלות זיהומיות בבית החולים אסף הרופא, מסביר ששניים מהילדים מתו עוד לפני הגעתם לבית החולים, בעוד הילדה בת השש, הגיעה בעודה בחיים, ומערכות גופה קרסו. אז באילו מקרים של שפעת אפשר להישאר בבית ובאילו מקרים רצוי להגיע לבית החולים? כל הפרטים על מחלות החורף לפניכם.

שפעת החזירים:
תסמינים: חום גבוה, נזלת, שיעול, כאבי שרירים וכאבי ראש.

"מדובר בתסמינים שדומים לכל שפעת עונתית אחרת", מסביר ד"ר בר-יוחאי. "שפעת חזירים פוגעת בהרבה אנשים צעירים, וזה הייחוד שלה לעומת שפעת עונתית. רוב האנשים שחולים בה מחלימים ממנה ללא בעיות, אבל אנשים בקבוצת סיכון כמו מבוגרים ונשים בהיריון, יכולים להגיב אליה קשה יותר". החלק המדאיג במחלה לדברי ד"ר בר-יוחאי, הוא הקריסה הפתאומית בקרב אנשים צעירים ללא מחלות רקע.

וירוס הרוטה:
תסמינים: שלשולים, הקאות, חום גבוה וכבאי בטן.

"מדובר במחלה שילשולית של חורף, שהיא מאוד שכיחה בעולם וכמעט כל הילדים חולים בה לפחות פעם אחת עד גיל שלוש", מסביר ד"ר בר-יוחאי. "בעולם השלישי היא מוגדרת מחלה קשה שגורמת למותם של חצי מיליון ילדים מדי שנה".

RSV
תסמינים: חום, שיעול, נזלת, הפסקות נשימה בקרב תינוקות קטנים

אדנו
תסמינים: חום, שיעול, נזלת, הפרשות ואודם בעיניים, צריבה בשתן

"נגיף ה-RSV הוא הנגיף העיקרי שתוקף מערכות נשימה בקרב ילדים קטנים בתקופת החורף", מציין ד"ר בר-יוחאי. "יותר ילדים נדבקים בו ביחס לשפעת, והוא גורם למחלות של הסימפונות בעיקר ולשיעול נבחני. אלו מחלות שאנחנו רגילים אליהם ואין חיסון אליהם בניגוד לשפעת".

"צריך לשים לב לתסמינים ולטפל במקרים של קבוצות סיכון בתמי פלו - אותה תרופה נגד שפעת", מסביר ד"ר בר-יוחאי. "במקרים שהתסמינים מחמירים כדאי לפנות לקבלת טיפול בבית החולים"

עד היום אושפזו בבתי החולים 33 חולים במצב קשה, מתוכם ארבעה נפטרו. ממשרד הבריאות נמסר כי בבית החולים עדיין מאושפזים 23 חולים בטיפול נמרץ, 19 מהם מונשמים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק