שתי דולפינות מתות נמצאו בחוף הבונים

חוקרי מחמל"י הוזעקו הבוקר על ידי אזרחים שזיהו שתי גופות של דולפינים בחוף הבונים. מדובר בשתי נקבות של דולפין ממין "סטנלה". לא ברור אם מדובר בניסיון ציד או בווירוס קטלני לדולפינים. מחר תתבצע נתיחה שלאחר המוות כדי לקבוע ממה מתו הדולפינות

הדולפינות המתות, היום (ד"ר עוז גופמן, מחמ"לי)

מחזה לא נעים ציפה הבוקר לאזרחים הבודדים שהגיעו לחוף הבונים תוך כדי הגשם: שתי דולפינות מתות, שנשטפו אל החוף ככל הנראה בעקבות הסערה.

למקום הגיעו ד"ר דני כרם וד"ר עוז גופמן, אנשי מחמ"לי (מרכז חקר, מידע וסיוע ליונקים ימיים בישראל), ומצאו את גופותיהן של שתי דולפינות ממין "סטנלה". על הדולפינות, האחת צעירה והשנייה יותר מבוגרת, נראו שפשופים באזור האף ולאחת מהן נראה חתך טרי בזנב, אולם לא ברור אם מדובר בניסיון ציד.

אורכו של דולפין ה"סטנלה" הוא כ-2 מטרים. הוא דומה מאוד חיצונית לדולפין מצוי, אך יותר מוצק ובעל צבע מזהה של כחול כהה על הגב ולבן בגחון – זאת משום שפירוש שם המין ביוונית הוא כחול-לבן.  במחמל"י מסבירים כי "דולפין זה שוחה בעיקר בים פתוח, הוא מאוד אקרובטי ואוהב לקפוץ לגובה אולם הוא לא כל כך חברותי לכלי שיט".

בנתיחה שלאחר המוות של הדולפינות, שתיערך מחר בבפקולטה לחקלאות ברחובות בראשותו של הוטרינר ד"ר דני מוריק, יבדקו דגימות כדי לדעת בין היתר מה סיבת המוות. עוד יבדקו הווטרינרים אם מדובר מדובר בקורבנות של וירוס. לחוקרים ידוע שקיים וירוס קטלני לסוג דולפינים זה בשם morbielay virus, והיו כבר שתי מגפות מתועדות באזור מערב הים התיכון. המקרים האחרונים בישראל הראו על נגיעות של הוירוס, אך תשובות המעבדה הסופיות עדיין לא הגיעו.

זהו המקרה השישי בשנתיים האחרונות בו הגיעו אל חופינו דולפינות מתות ממין "סטנלה", המקרה האחרון היה באוקטובר 2010.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק