צפו: כך נראה ליקוי החמה בישראל

במשך 3 שעות הבוקר, השמש הוסתרה חלקית על ידי הירח במסגרת ליקוי חמה חלקי. בשיא הליקוי, המשמעותי ביותר בשמי ישראל בעשור הקרוב, כמעט מחצית מהשמש כוסתה. מדענים מזהירים כי אסור לצפות בליקוי ישירות ללא הגנה לעיניים, אתם יכולים לצפות בו באופן בטוח כפי שתועד בשמי ירושלים

דמדומים על הבוקר: כמעט מחצית מהשמש כוסתה היום על ידי הירח, במהלך ליקוי חמה שהתרחש גם בשמי ישראל. את הליקוי, המשמעותי ביותר בשמי ישראל בעשור הקרוב, ניתן היה לראות בכל הארץ - אך מומחים הזהירו שאסור לצפות בו ללא אמצעי הגנה מקצועיים לעיניים והדגישו כי משקפי שמש לא מספיקים.

הליקוי החל קצת אחרי השעה 9:00 בבוקר והסתיים בסביבות השעה 12:15, כששיאו נצפה בשעה 10:40 בערך. הליקוי התרחש משום שהירח נכנס בין השמש לכדור הארץ והסתיר חלק ממנה. למרות שהליקוי נראה בכל חצי הכדור הצפוני, בסקנדינביה הוא נראה בשיאו: כאשר כמעט 90% מהשמש כוסתה.

אסור לצפות בליקוי באופן ישיר

בליקוי, כאמור, אין לצפות באופן ישיר וגם לא באמצעים מאולתרים כגון דרך שני זוגות משקפי שמש או דרך צילומי רנטגן ישנים. בשביל לצפות בליקוי, ניתן היה להגיע לאחד משני מצפי כוכבים בהם הייתה לציבור אפשרות להתבונן דרך טלסקופים ייחודיים לצפייה בשמש: מרכז אילן רמון בבאר שבע או מצפה הכוכבים בגבעתיים.

מי שבכל זאת רצה לצפות בליקוי החמה בבית יכול היה לעשות זאת באמצעות "מצלמת חור" פרימיטיבית. ליצירת המצלמה יש לקחת שתי פיסות קרטון, לעשות באחת מהן חור בקוטר כמה מילימטרים, לעמוד כשגבכם לשמש ולהחזיק את שתי פיסות הקרטון, כך שהאור העובר דרך החור יוקרן על הפיסה השנייה. כך תתקבל תמונה מוקרנת של הליקוי על הקרטון, מבלי לסכן את העיניים בנזק בלתי הפיך.

הליקוי הבא - רק ב-2013

ד"ר יגאל פת-אל, יו"ר האגודה הישראלית לאסטרונומיה, הסביר את התהליך בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "אם לא יהיה גשם, יתחיל ליקוי חמה כאשר הירח פשוט יתחיל "לנגוס" בשמש. הירח נע בשמיים ויכסה חלק מהשמש". ד"ר פת-אל סיפר בראיון לגלי צה"ל כי בישראל יוסתרו מקסימום 46% משטח השמש, וציין כי "אנחנו יכולים להתנחם בכך שאף אחד לא יראה ליקוי חמה מלא היום. בסקנדינביה יראו את הליקוי באופן מקסימלי שם יוסתרו כ-86 אחוזים משטח השמש".

"הליקוי הבא", מספר ד"ר פת-אל, "יהיה בנובמבר 2013, אבל הוא ייראה יותר חלקי מהיום. הליקוי הבא אחריו – רק ב-2020".

רוצים לקבל עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק