רשמית: שנת 2010 - החמה בתולדות המדינה

אחרי החששות מעוד חורף שחון ושנת בצורת - מתפרסמים נתונים רשמיים של השירות המטאורולוגי, לפיהם השנה החולפת הייתה החמה ביותר מאז החלו המדידות. בנוסף, כל חודש בנפרד היה חם מהממוצע בהשוואה למקביליו

לאורך השנה קיבלנו "רמזים" - אך עכשיו זה רשמי: שנת 2010 שתסתיים בעוד יומיים הייתה השנה החמה ביותר מאז החל השירות המטאורולוגי את מדידות מעלות החום. הטמפרטורה השנתית הממוצעת בשנה החולפת הייתה גבוהה מהממוצע הרב-שנתי בשתי מעלות וחצי בממוצע - כך עולה מנתונים רשמיים שמפרסם השירות המטאורולוגי.

מהשוואה של הטמפרטורה השנתית הממוצעת לנתוני העבר, חלקם גם משנות ה-50', עולה כי בכל התחנות שנבדקו שנת 2010 הייתה החמה ביותר - ובהפרש ניכר של למעלה ממעלה וחצי מהשנה שאחריה. עד כה ההפרשים בין השנה החמה ביותר לזו שאחריה עמדו על כחצי מעלה בלבד.

"חושש מבצורות קשות יותר"

בנוסף עולה מהנתונים כי כל חודשי השנה היו חמים מהממוצע, וחלקם אף במידה ניכרת. למרות זאת, ולמרות שהשנה החולפת הייתה מעוטת גשמים, היא לא הייתה הקיצונית מבחינה זו - והיו שנים בהן נרשמו פחות כמויות גשמים. עם זאת, כן נרשמו שיאים שליליים במספר ימי הגשם: בירושלים וחיפה מספר הימים שבהם ירד גשם היה הנמוך ביותר ב-80 השנים האחרונות.

"לאור הנתונים בשטח, אנו עומדים בפני זמנים קשים של בצורת קשה יותר", מזהיר הערב ד"ר ברוך זיו, חוקר אקלים מהאוניברסיטה הפתוחה. "ההפוגות הארוכות בין גשם לגשם צפויות להתארך, מה שיקשה על הפקת פרי מהאדמה - גם אם בסופו של דבר יירדו מספיק גשמים".

הגשם קופץ לסילבסטר

ומה יהיה מזג האוויר בסוף השבוע הקרוב? את חגיגות הסילבסטר שלנו ילווה גשם מקומי וטמפרטורות נמוכות. בטבריה ימדדו 14 מעלות בלבד בחצות, בירושלים שמונה, בתל אביב 15 ובבאר שבע 12. גשמים מקומיים במזרח ובשפלה צפויים להימשך גם הלילה, והוא צפוי להימשך גם לסוף השבוע.

במהלך יום שישי הוא ייחלש, אך לקראת ערב הוא ישוב. ביום שבת צפויים עוד ממטרים מקומיים בשעות הבוקר, ופתיחת השבוע הבא צפויה להתאפיין בעלייה הדרגתית בטמפרטורות.

רוצים לקבל עוד עדכוני מזג אוויר? הצטרפו לתחזית חדשות 2 בפייסבוק