מרהיב: כך נראית קרקעית ים המלח

בימים אלה קודחים במקום הנמוך בעולם - קרקעית ים המלח. מחקר בינלאומי, הבוחן את התחממות כדור הארץ ינסה, בין היתר, גם לקבוע היכן תהיה רעידת האדמה הבאה שפוקדת את אזורינו במחזוריות. צפו בתמונות המרהיבות מקרקעית ים המוות

מיליוני דולרים הושקעו במחקר בינלאומי המקיף ביותר שנערך אי פעם בים המלח. על אסדה באמצע האגם, שעה הפלגה מעין גדי, קודחים לעומק ההיסטוריה כדי ללמוד מהעבר של השבר המסוכן בעולם.

בנקודה העמוקה באגם - 325 מטרים מתחת לפני המים, החוקרים קודחים בתקווה להגיע לעומק של 500 מטרים, לחזור אחורה בזמן וללמוד את מה שקרה גם לפני 800,000 שנים, אז אולי לצפות היכן תהיה רעידת האדמה הבאה.

"השבר צפוי לרעוד שוב"

"ים המלח הוא חלק מתופעה ענקית שאורכה 1,000 קילומטרים שנמשכת מים סוף ועד הרי הטאורוס בטורקיה", מסביר ד"ר צבי בן אברהם, חבר האקדמיה למדעים. "יש פה גבול של שני לוחות - הצד המערבי נקרא לוח סיני והצד המזרחי לוח ערב. שניהם זזים האחד ביחס לשני".

כפי שים המלח כבר התמלא והתרוקן מספר פעמים, גם רעידות האדמה הן מחזוריות. בטווח של כמה עשרות שנים צפוי השבר לרעוד שוב ולפגוע בישראל ובאזור כולו. מחקר הקידוח בא אומנם לבחון את התחממות כדור הארץ אבל התוצאות הסיסמולוגיות שלו צריכות להדאיג אותנו יותר. צפו בכתבה המלאה.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק