אשקלון: בת 24 נפצעה קשה לאחר שקרס עליה עץ

צעירה מאשקלון נפגעה באורח קשה לאחר שנפל עליה עץ, כשהלכה ברחוב. בירושלים שלג קל כיסה את העיר בלבן ואף נערם במספר שכונות. בצפון נערם השלג לגובה של מספר סנטימטרים. נתב"ג נפתח לנחיתות והמראות לאחר שעות בהן היה סגור. הסערה צפויה להיחלש משעות הצהריים

תושבי ירושלים התעוררו הבוקר וגילו שהעיר - מכוסה בלבן. שלג קל, חלקו מעורב בברד, ירד הלילה בכמויות גדולות, נערם על הקרקע ואף כיסה מכוניות ועצים. בגליל העליון, בגולן ובחרמון ממשיך לרדת שלג כבר מאתמול ומטיילים רבים צפויים להגיע היום לאזור. אתר החרמון צפוי להיפתח לגולשים כבר מחר בעקבות הכמויות החריגות של השלג שהצטבר בהר.

באשקלון גבתה הסופה מחיר כבד: בלילה פונתה צעירה בת 24 לביה"ח סורוקה במצב קשה, לאחר שנפל עליה עץ כשהלכה ברחוב. בינתיים, בבית החולים בתל השומר השתפר מצבו של תושב אשדוד שנפצע אתמול באורח קשה מקריסת פרגולה. מצבו מוגדר כעת בינוני ויציב.

אחרי שתי יממות של חורף סוער, הסופה עומדת בפני סיום. שיא המערכת החורפית שליוותה אותנו התרחש הלילה, ולקראת הצהריים עוצמת הגשם בצפון הארץ נחלשה מעט, למעט אזור החרמון שם ממשיכים לרדת משקעים. ההפוגות בין הממטרים יהיו ארוכות יותר לקראת אחר הצהריים.

רוצים לקבל עדכונים שוטפים במהלך הסופה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

המערכת נמשכת גם היום והגשם שיירד יהיה יותר רציף, אך בעוצמות פחות חזקות. הרוחות העזות שליוו אותנו נמשכו בשעות הבוקר, ונחלשו לקראת שעות הצהריים. מורגשת ירידה גם בכמות העננים וגם בכמות המשקעים, שנפסקים בהדרגה. ביום שלישי ייתכנו עדיין טפטופים באזור הצפון, אבל הם ייפסקו לקראת הצהריים ואז תחול התחממות שתימשך עד סוף השבוע.

עדכונים אחרונים מהסופה: לקראת סיום הסערה, פרסם חדר החזאים של השירות המטארולוגי את סיכום המשקעים ברחבי הארץ: ביישוב חרשים בגליל נרשמו 244 מ"מ, בחיפה 139.9, ביבנאל 105, בזכרון יעקב 88, בתל אביב 65, בשדרות 31.4, בירושלים 29.2 ובעין 1.5 מ"מ.

בת 24 תושבת אשקלון פונתה לבית החולים סורוקה בבאר שבע במצב קשה, לאחר שאמש סמוך לחצות נפל עליה עץ בעת שהלכה ברחוב בעירה., עם קרובת משפחה. הצעירה מונשמת ומורדמת, וסובלת מפגיעת ראש וגפיים.

בחרמון ובצפון רמת הגולן עדיין משתוללות סופות שלגים. ברכבל התחתון בחרמון נמדדו עד כה 120 סנטימטרים של שלג, ונראה שהאתר ייפתח למבקרים ולגולשים כבר מחר. ברכבל העליון נמדדו לא פחות מ-2 מטרים של שלג.

הלימודים בצפון הגולן הופסקו אמש כדי לאפשר לתלמידים לחזור הביתה לפני שצירי התנועה יכוסו בשכבה עבה של שלג, והבוקר לא מתקיימים כלל לימודים בבתי הספר בצפון הרמה. גם אצל השכנות מצפון לבנון וסוריה, ירדו במהלך היום כמויות גדולות של שלג.

מפלס הכינרת עלה ביממה האחרונה ב-6 ס"מ ומאז תחילת הסערה ביום שישי ב-9 ס"מ. מדובר בעלייה משמעותית ביותר, בעיקר לאור העובדה שהשלגים שיפשירו ברמת הגולן ויזרמו לכינרת יוסיפו להעלות את המפלס. עם זאת, אנו רחוקים עדיין 5 מטרים ו-24 ס"מ מהקו האדום העליון.

תושב אשדוד נפצע אתמול באורח קשה כתוצאה מפרגולה שקרסה עליו בביתו. צוות מגן דוד שהוזעק למקום טיפל בו ופינו אותו לבית החולים שיבא בתל השומר עם פגיעת ראש חמורה, כשהוא מורדם ומונשם. הבוקר השתפר מצבו וכעת הוא מוגדר בינוני ויציב, והוא בהכרה.

מאות ישראלים היו תקועים במשך שעות בנמל התעופה בן גוריון ובחו"ל וחיכו שהסופה תחלוף כדי שיוכלו לחזור ארצה. נמל התעופה נסגר אתמול למשך כמה שעות בגלל מזג האוויר הסוער והראות הלקויה. נכון לשעות הבוקר נפתח נתב"ג להמראות ולנחיתות באופן סדיר.

בתל אביב התקבלו דיווחים על ברד כבד ששטף את העיר בשעות הלילה. הגשם הכבד הביא להצפות במרכזי הקניות דיזינגוף סנטר ובקניון עזריאלי. בנתניה חולץ אדם במצב קל עד בינוני לאחר שעץ קרס על מונית שבה נסע.

שובר הגלים בתל אביב עמד על סף קריסה

במרינה בתל אביב עמד שובר הגלים על סף קריסה. מומחים ואנשי הצלה היו במקום מחשש לנזק שקריסה עלולה לגרום. הרוחות העזות גרמו לניפוץ שמשות של בתי העסק רבים במקום ולהרס רב. שיטפונות והצפות נרשמו בחופי גורדון, הילטון, בננה ביץ' וחוף ירושלים עד ליפו.

איתמר שמעוני, מנכ"ל חברת אתרים האחראית על ניהול חופי תל אביב אמר: "אם לא היינו משפצים את המרינה, אני חושש כי היה מדובר באסון של ממש. הרציף הראשי של המרינה היה קורס ואיתו כל תושבי ושייטי המרינה שנמצאו הלילה בסירותיהם".

בקיסריה הסופה העזה הכריעה את שובר הגלים והוא התמוטט. ברשות הטבע והגנים מזהירים מפני אפשרות שהקריסה מגדילה את סיכון ההתמוטטות של הנמל העתיק עצמו, כפי שהתריעו מומחים לפני כחודשיים.

כמעט אסון בגן הילדים

הסופה החלה עם עומסים כבדים שנרשמו בתחנות הרכבת בתל אביב, בעקבות עיכובים ארוכים בזמני ההמתנה לרכבות בתחנות בעיר. סמוך לשעה 09:00 בבוקר נעצרו כל הרכבות שהגיעו מכיוון צפון בתחנת סבידור מרכז, ולאחר המתנה ארוכה בגשם במזג האוויר הסוער, הודיעה הנהלת הרכבת לנוסעים כי הסעות מיוחדות יעבירו אותם לתחנות תל אביב השלום ותל אביב ההגנה.

מאות נוסעים זעמו על כך שגם ההסעות שארגנה הרכבת ליתר התחנות לא היו מאורגנות, ולא הצליחו לעמוד בעומס הרב של הנוסעים.

אסון כבד נמנע בתל אביב: גזע עץ נפל בכניסה לגן ילדים ברמת אביב וחסם את הכניסה לגן. ההורים המודאגים גילו את העץ כשהביאו את ילדיהם לגן בשעות הבוקר, והביעו זעם על העירייה בטענה כי מדובר ברשלנות. "איך לא טיפלו במפגע הבטיחותי הזה, רק במקרה זה נגמר בנס", אמרו.

"אם הדבר היה קורה בזמן שילדים מגיעים לגן - כל הסיפור הזה היה נגמר באסון", אמר יניב אופיר, אב לילדה בגן. "זה נס שלא קרה משהו חמור יותר. הטבע הוא טבע - אבל צריך להיערך למקרים או תרחישים שעלולים לקרות".

מעט לאחר השעה 9:00 ספינה ממולדובה שעליה 11 אנשי צוות ו-3,000 טונות של ברזל, טבעה כ-11 קילומטר מול הנמל באשדוד. ספינה אזרחית שיצאה מהנמל חילצה את אנשי הצוות.

נזקים בתל אביב

החל משעות הבוקר שלשום התחזקו הרוחות, בעיקר במישור החוף. הרוחות העזות גרמו לנזקים בחלק מרחובות ת"א. עצים נעקרו ממקומותיהם ומחצו רכבים, אופנועים הועפו אל הכביש ופסולת רבה התעופפה למדרכות. דודי שמש נעקרו בחיפה, ובנוסף דווח על עמוד חשמל קרס באילת.

בחוף סירונית נפלטה גופתו של התייר שנעדר מאתמול. התייר עמד על צוק, השקיף על הים הסוער, מעד - ונפל למים.

לחדר המיון במרכז הרפואי "זיו" בצפת שני ילדים, בני ארבע וחמש מירושלים, שאצבע אחת של כל אחד מהם נכרתה לאחר שדלת נסגרה על ידיהם. זאת, בעקבות הרוחות העזות באזור מירון, שם התארחו משפחותיהן של שני הילדים.

בטבריה נפצעו קל כמה בני אדם, ובהם קשישה בת 80 משברי זכוכית, בעקבות התנפצותו של חלון ב"חמי טבריה". החלון התנפץ אל תוך אחת הבריכות, כתוצאה מהרוחות העזות. הקשישה פונתה לבית החולים "פוריה" בעיר, על ידי צוות מד"א ירדן שהוזעק למקום.

החורף האמיתי הגיע לישראל

שנים לא הייתה בישראל מערכת חורפית בעוצמה שכזו כבר בתחילת החורף. הסערה הגיעה יחסית מוקדם השנה, בדרך כלל מערכות כאלה אופייניות לאמצע החורף - ינואר פברואר - בכל מה שקשור לטמפרטורות נמוכות ולכמויות הגשם. מדובר במצב חריג ביותר: חודש נובמבר היה היבש ביותר והחם ביותר בעשרות השנים האחרונות, עם 0 מ"מ גשם.

סערה נוספת - כבר בסוף השבוע הבא

כמדי שנה, הגשם העז גרם לעליית מפלס נחל הגעתון בנהריה, שגרם להצפות בחלקן המערבי של שדרות הגעתון בעיר. גולשי חדשות 2 באינטרנט תיעדו את ההצפות ואת נזקי הסופה ושלחו את התמונות למייל האדום של חדשות 2 באינטרנט. הגולש אין בוכריס תיעד תחנת דלק שקרסה בבת ים בעקבות הרוחות העזות.

מדובר במערכת "חורפית קלאסית" שנוצרה באזור יוון. היא נעה לכיווננו בהדרגה ממערב למזרח והופכת להיות עוצמתית יותר מעל קפריסין. בהמשך תנוע המערכת מישראל לכיוון צפון מזרח, אל הים השחור ורוסיה.

ואם חשבתם שאחרי הסערה של סוף השבוע יחזור החום, טעיתם. נראה שיש מערכת חורפית נוספת שעשויה להגיע כבר בסוף השבוע הבא ובתחילת השבוע שאחריו. בין שתי המערכות יישאר קר: חורף אמיתי בישראל.

מה כל כך חריג במערכת מזג האוויר? זה נדיר?

בדרך כלל מגיעים אלינו שקעים ברומטריים מכיוון איטליה, שבמרכזם לחץ נמוך של 1,002 מיליבר. הפעם הלחץ במרכז השקע הוא כ-995 מיליבר, כלומר לחץ נמוך מאוד שיתבטא ברוחות עזות.
בנוסף, הטמפרטורות המלוות את השקע בגבהים השונים באטמוספירה הן מאוד נמוכות, מה שמגביר את הסיכוי לסופות רעמים וברד.

אפשר לומר שזוהי מערכת קיצונית, במיוחד בשלב כה מוקדם בעונה. שקע עם עוצמה כזו מתרחש פעמים ספורות בעשור. לגבי הנדירות שלה, נאלץ להמתין עד לסיומה כדי לבחון את התוצאות המלאות.

בהכנת הידיעה השתתפו אלעד זוהר, אילנית אדלר, דנה סומברג, יוסי מזרחי, יוסי זילברמן, מנחם הורוביץ, ניר דבורי ועזרי עמרם.

צילמתם תמונות או קטעי וידאו של הגשם והסערה? שלחו למערכת חדשות 2 דרך המייל האדום, דרך הפייסבוק שלנו או שלחו למס' 2222 מכל טלפון נייד. התמונות והסרטונים הטובים עשויים להגיע גם למהדורה המרכזית של חדשות 2

הסופה הגדולה - סיקור מיוחד:

ברק פגע במטוס - מאות תקועים בנתב"ג

צפו: חילוץ ששווה מיליונים

הרוח העזה: עוקרת דלתות בניינים

צפו: יום של סופה הרסנית ברחבי הארץ

ההרס בנמל ת"א: "הסופה הקשה ביותר מזה 30 שנה"

גולשי חדשות 2 מתעדים את החורף