בצורת? 15 דונמים מהכינרת ייובשו כדי שמוטי זיסר יקים מלון

התוכנית: לייבש 15 דונמים בחוף הצפוני של הכינרת על מנת להקים שם מלון סוויטות על ידי היזם מוטי זיסר. ועדת הפנים: התוכנית אושרה בעבר ולכן הכנסת לא תתערב. עיריית טבריה טענה בעבר: "לא מדובר בייבוש הכינרת כי אם ב'דחיקת המים'"

הכינרת המיובשת לצד היזם מוטי זיסר (חדשות 2)

ועדת הפנים של הכנסת עמדה היום מנגד אל מול התוכנית לייבש חלק מהכנרת, כדי שיזם הנדל"ן מוטי זיסר יוכל להקים בית מלון באזור. חברים בוועדה טוענים כי כיוון שהתוכנית אושרה מזמן (עוד ב-2007) על ידי הוועדה המחוזית, אין לכנסת מקום להתערב בנושא.

הדיוןהתקיים בוועדה המשותפת (פנים-עבודה) לנושא סביבה ובריאות, בראשות ח"כ דב חנין. התוכנית היא לייבש 15 דונמים בחוף הצפוני של הכינרת על מנת להקים שם מלון סוויטות על ידי זיסר.

התוכנית להקמת בית מלון קיימת עוד משנות ה-90, והרעיון הוא לייבש חלק מהכנרת כדי לקבל רצועת חוף שניתן יהיה להקים עליה את בית המלון, וזאת בשל האיסור להקים מבנים על רצועות חוף קיימות.

החברה להגנת הטבע התנגדה כמובן למהלך וגם הדייגים באזור חששו מפגיעה בדיג, אך זה לא הפריע לחברי הכנסת בוועדת הפנים לעמוד מנגד ולא להתערב בתוכנית הייבוש. עיריית טבריה טענה בעבר כי המיזם עבר אישור תכנוני מחדש בכל הרשויות הרלוונטיות, ולא מדובר בייבוש הכינרת כי אם ב"דחיקת המים".

נובמבר 2011: החם והיבש ביותר מאז קום המדינה

כמו אוסיין בולט, רגע לפני גמר ה-100 מטרים בבייגי'ן 2008, גם נובמבר 2010 היה אפוף הילת שיא עולם. במודלים ארוכי הטווח התמונה הייתה ברורה ומדויקת - לא הולך לרדת גשם והולך להיות חם. ועכשיו, השירות המטאורולוגי מאשר: זהו חודש שיירשם בספרי היובש.

למרות שעברו ענני גשם קטנים בתחילת החודש בעיקר בדרום, במרבית התחנות בארץ, נשבר שיא שלילי של משקעים, כלומר, היבש ביותר מתחילת המדידות בארץ.

בהשוואה לחודשי נובמבר ממוצעים, שבהם נמדדים משקעים בהיקף ארצי, השנה מדדו משקעים (בהיקף של יותר מטיפות בודדות) רק בבאר שבע (1 מ"מ) ובשדה בוקר (2 מ"מ). בכל שאר התחנות מד הגשם מאופס מתחילת החודש. ערכים דומים לכך התקבלו רק פעמיים, בשנים 1962 וב- 1946, אבל ברוב הארץ זהו הנובמבר היבש ביותר מקום המדינה.

ביחס לממוצע לתקופה, נאספו כמויות זעומות בלבד של גשם: 4% בתל אביב, 10% בחיפה, 5% בגליל העליון, 8% בירושלים ורק 1% בצמח, כך שאין פלא שהמפלס ממשיך לצנוח בקצב קייצי.

בזירת הטמפרטורה, נובמבר 2010 קוטף עוד מדליות בעלות כבוד מפוקפק. בהרים ובעמקי הצפון זהו הנוב' החם ביותר מאז החלו המדידות. בשאר האזורים חום כזה לא היה למעלה מ- 40 שנה. החודש היה חם יותר ב 3-7 מעלות ביחס לממוצע. ועוד נתון מדהים- בירושלים, היו כ-10 ימים במהלכם הטמפ' בשעות הלילה הייתה גבוהה יותר מהממוצע בשעות היום.

רוצים לדעת מתי יירד גשם? הצטרפו לדף התחזית של חדשות 2 בפייסבוק

רוצים לקבל עדכונים שוטפים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק