גניחות במשרד: כך נלחמים באיידס

נלחמים באיידס ובסטיגמות: הוועד למלחמה באיידס פועל השנה לשבירת הסטיגמה והאפליה נגד נשאי הנגיף, הנובעת בעיקר מהפחד להידבק מהם. בכדי לעשות זאת, הכינו בוועד קמפיין מקורי במיוחד המסביר לנו כיצד לא נידבק בנגיף. צפו בסרטון הפרובוקטיבי שצפוי לעורר סערה גדולה

במקביל לעידוד בדיקות וגילוי מוקדם של נגיף האיידס, הוועד למלחמה באיידס בישראל בחר השנה לקדם קמפיין ויראלי כדי "לשבור את הסטיגמה סביב האנשים החיים עם המחלה". בסדרת סרטונים שהופקו בהתנדבות מלאה של משרד הפרסום שלמור-אבנון-עמיחי וחברת ההפקות פראדיסו, מצאו דרך יוצאת דופן במיוחד להסביר כיצד לא נדבקים בנגיף ה-HIV.

בסדרת הסרטונים שעלו כבר באינטרנט וישודרו בקרוב גם בטלוויזיה, נראות סיטואציות מהחיים שגולשות ל"תוכן מיני". כך למשל בסרטון שלפניכם, גבר ואישה הלוחצים ידיים במשרד עוברים עד מהרה לגניחות רמות, עד שלבסוף מופיעה הכותרת "לחיצת יד זה לא סקס". בסרטון אחר מופיעים שני גברים ששותים יחד מאותה כוס קפה, ושוב - מתחילים לגנוח בקולי קולות, עד שבסוף מופיעה הכתובת "שתייה מכוס משותפת זה לא סקס".

"כדי לפנות למכנה המשותף הגדול ביותר, בחרנו להתמקד בבורות הבסיסית שבה אנו נתקלים מדי יום - ההיסטריה הטיפשית להידבק באמצעות מגע יומיומי", סיפר יונתן קרני, מנכ"ל הוועד. "פחד זה, שאינו נשען על ההיגיון או המציאות, הוא הסיבה העיקרית לאפלייתם הקשה של רוב האנשים החיים עם HIV במקומות עבודה, בסיטואציות חברתיות ועוד. אנו מתכננים להמשיך עם קמפיין האנטי-סטיגמה גם בשנים הבאות על מנת להתייחס לסוגיות הרבות שמזינות את הסטיגמה ואת האפליה של הנשאים".

הישראלים מפחדים לעבוד עם נשאים

בסקר אומניבוס שערך הוועד למלחמה באיידס בשיתוף עם מכון המחקר "מותגים" לפני שבוע, עולה כי עדיין קיימת בורות עמוקה בקרב הציבור. כך למשל, כל המשתתפים בסקר נשאלו כיצד היו מגיבים במידה והיה נודע להם שבחברה שבה עובדים, עובד גם נשא HIV שזהותו אינה ידועה ליתר עובדים.

15% מהנשאלים הודיעו כי היו מפסיקים לאלתר את השימוש בכלי מטבח משותפים, כ-17% הודו כי היו מנסים לברר מיהו אותו עובד כדי למזער איתו כל קשר, ו-12% אמרו שזה יעלה את סף החרדות שלהם בגלל הפחד שאולי ידבקו מאותו עובד. רק 38% מכלל המשיבים ידעו כי אינם יכולים להידבק ב-HIV בשום מגע יומיומי והצהירו שהידיעה על נשא HIV במקום עבודתם לא תשפיע עליהם בכלל.

המשתתפים בסקר נשאלו גם כיצד היו מגיבים במידה והיה נודע להם שבכיתה של ילדם, לומד גם תלמיד החי עם הנגיף. 48ֵ מהישראלים היו מסתפקים בהסבר הרופא שלא ניתן להידבק כך ב-HIV והיו שומרים את המידע לעצמם. 16% מההורים היו בוחרים לשתף הורים נוספים והיו מזהירים את ילדיהם מפני מגע עם הילד הנשא. 23% היו מעבירים את הילד שלהם לכיתה אחרת ו-3% היו אף מרחיקים לכת ודורשים מהנהלת המוסד להרחיק את הילד הנשא מבית הספר.

כיצד נדבקים בנגיף האיידס?

הרוב המוחלט של ההדבקות ב-HIV נגרם על ידי מגע מיני לא מוגן או באמצעות שימוש משותף במזרקים. הנגיף אינו מועבר דרך רוק, דמעות, זיעה, נזלת, קיא, שתן או צואה.

מסיבה זאת לא ניתן להידבק בנגיף באמצעות מגע יומיומי. לא ניתן להידבק ב-HIV מלחיצת יד, משתייה מכוס משותפת, מחיבוק, מנשיקה, מאכילה בסכו"ם או שימוש בכלים סניטריים שלפני כן נעשה בהם שימוש על יד אדם שחי עם HIV. הנגיף אינו מועבר דרך מזון וגם לא דרך האוויר. אין שום סכנת הידבקות מהתעטשות או שיעול. כמו כן ה-HIV לא מועבר באמצעות בעלי חיים.

נוזלי הגוף היחידים שבהם נמצא הנגיף בכמות שמספיקה להדבקה הם דם, נוזל זרע, הפרשות וגינאליות וחלב אם. גם במקרה של חשיפה לנוזלים אלו, לא נדבקים במגע שלהם עם העור. כדי שתתרחש הדבקה נדרש מגע ישיר וממושך של נוזלים אלו עם רקמות ריריות בגוף או הזרקתם ישירות לתוך זרם הדם.

 רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק