נובמבר 2010: החודש היבש והחם ביותר מאז קום המדינה

במקרה שלא הייתם בטוחים, השירות המטאורולוגי מאשר: חודש נובמבר יירשם בספרי היובש. אז כמה גשם ירד וכמה חם היה? אלעד זוהר מסכם את הנתונים העגומים אבל משאיר מקום לאופטימיות

כמו אוסיין בולט, רגע לפני גמר ה-100 מטרים בבייגי'ן 2008, גם נובמבר 2010 היה אפוף הילת שיא עולם. במודלים ארוכי הטווח התמונה הייתה ברורה ומדויקת - לא הולך לרדת גשם והולך להיות חם. ועכשיו, השירות המטאורולוגי מאשר: זהו חודש שיירשם בספרי היובש.

למרות שעברו ענני גשם קטנים בתחילת החודש בעיקר בדרום, במרבית התחנות בארץ, נשבר שיא שלילי של משקעים, כלומר, היבש ביותר מתחילת המדידות בארץ.

רוצים לדעת מתי יירד גשם? הצטרפו לדף התחזית של חדשות 2 בפייסבוק

בהשוואה לחודשי נובמבר ממוצעים, שבהם נמדדים משקעים בהיקף ארצי, השנה מדדו משקעים (בהיקף של יותר מטיפות בודדות) רק בבאר שבע (1 מ"מ) ובשדה בוקר (2 מ"מ). בכל שאר התחנות מד הגשם מאופס מתחילת החודש. ערכים דומים לכך התקבלו רק פעמיים, בשנים 1962 וב- 1946, אבל ברוב הארץ זהו הנובמבר היבש ביותר מקום המדינה.

איפה הגשם?

ביחס לממוצע לתקופה, נאספו כמויות זעומות בלבד של גשם: 4% בתל אביב, 10% בחיפה, 5% בגליל העליון, 8% בירושלים ורק 1% בצמח, כך שאין פלא שהמפלס ממשיך לצנוח בקצב קייצי.

בזירת הטמפרטורה, נובמבר 2010 קוטף עוד מדליות בעלות כבוד מפוקפק. בהרים ובעמקי הצפון זהו הנוב' החם ביותר מאז החלו המדידות. בשאר האזורים חום כזה לא היה למעלה מ- 40 שנה. החודש היה חם יותר ב 3-7 מעלות ביחס לממוצע. ועוד נתון מדהים- בירושלים, היו כ-10 ימים במהלכם הטמפ' בשעות הלילה הייתה גבוהה יותר מהממוצע בשעות היום.

גם שבעת ימי הערפל באמצע החודש נחשבים לתופעה נדירה ביותר בסתיו, ולא זכורה בחודשי נובמבר בעשורים האחרונים.

זוכר את נובמבר של 1950?

אבל נסיים במשהו אופטימי. בעוד כ-10 ימים גוש האוויר הקר והפעיל ששרר מעל אירופה בשבוע האחרון יחצה את הים התיכון לעברנו. ככל הנראה, בימי אמצע החודש, הולך לרדת גשם למשך 3-4 ימים, אז מומלץ להצטייד במעיל ומטרייה.

ועוד אופטימיות זהירה, גם בעונת הגשמים 1949-1950, היה נובמבר יבש וכמעט לא ירד גשם בתחילת העונה. אבל בינואר חל שינוי מהותי ובנובמבר 1950 ירד שלג בתל אביב. אם צריך להקריב את נובמבר כדי לקבל שלג על צמרות העצים בשדרות רוטשילד בפברואר- אולי שווה.