גשם בישראל? אולי בעוד שבועיים

תחילת נובמבר הפכה לאמצע נובמבר, שהפך לסוף נובמבר - והגשם לא נראה באופק. מתי בכל מקרה נירטב קצת? ככל הנראה, רק באמצע דצמבר, בעוד כשבועיים. איפה החורף תקוע בינתיים? באירופה

בחוף הים בתל אביב מצאנו בצהרי יום שבת מאות מתרחצים, כאילו לא נובמבר וכאילו באירופה לא רועדים עכשיו מקור. אז מתי יכבר גיע אלינו הגשם?

החזאים רואים מערכת חורפית שעושה את דרכה באיטיות לכיוון ישראל, אבל עדיין - ייקח לה בערך שבועיים להגיע. המשמעות: את הגשם נראה באזור 12 בדצמבר. מדובר בתאריך רחוק למדי כך שההימור שקול להטלת מטבע, אבל מומלץ לשריין ולזכור שהימים האלה יהיו גשומים.

אז איפה המערכת הזו תקועה בינתיים? עמוק בתוך אירופה. שם היא באה דווקא בצורת שלג. באנגליה, לדוגמה, נשברו שיאי קור של כל הזמנים עם מינוס 17 מעלות. אצלנו, בינתיים, יובש.

נובמבר: החודש היבש ביותר בצפון מאז 1962

בשבוע שעבר פרסמה רשות המים נתונים עגומים ביותר על מצב הכינרת ועל כמויות המים הנמוכות השנה עד כה בישראל. "פתיחתה של עונת הגשמים הנוכחית היא מהגרועות ביותר בעשורים האחרונים", דיווחו ברשות המים וציינו כי בצפון הארץ לא נרשם נובמבר כה יבש כבר 48 שנים.

עוד התריעו ברשות המים כי חודש נובמבר צפוי להיות החודש בו נכנסה לכינרת כמות המים הנמוכה ביותר מאז החלו המדידות ב-1927. ברשות חוששים שמגמת היובש תימשך גם אל תוך דצמבר ונערכים להבטחת אספקת מים סדירה לצרכנים למקרה שיתממשו התחזיות העגומות לחורף הקרוב.

"חורף שחון במיוחד ישאיר את משק המים במצב משברי ויחייב הערכות מיוחדת שתבטיח אספקת מים סדירה, לפחות עד לכניסת מתקני התפלה נוספים והגדלת הקיימים", מזהירים ברשות המים.

2010: השנה החמה מאז 1850

רוצים לקבל עוד עדכונים ? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק