כך נשמעה הדרמה הקטלנית בבתי הזיקוק

יממה אחרי דליפת הגז הקטלנית בבתי הזיקוק, החלו להישמע טענות מצד עובדי הקבלן המועסקים במתקן על מיגון לקוי ושעות עבודה לא הגיוניות שפוגעות בבטיחות. במקביל חושפות הקלטות רשת הקשר של מד"א את רגעי הדרמה והחשש מאסון גדול עוד יותר. כך זה נשמע בזמן אמת

את חבית חומר הנפץ במפרץ חיפה כולם מכירים. כמעט הכל כבר נאמר על הסכנה, שאמש הסתיימה באסון קטלני, וכך היא נשמעה בזמן אמת: "תתמגנו עם מסכות!", קרא ברשת הקשר הפרמדיק למוקד מד"א. "אתה יודע איזה סוג של גז?", שאלה המוקדנית. "עדיין לא יודע, אני מתרחק מהאזור", השיב.

"תתרחק מהאזור", הורתה המוקדנית והתעניינה: "הפסיקו את הדליפה?". "עדיין לא, יש לי שני פגועים עוד למעלה", ציין הפרמדיק המטפל בפצועים. "אני צריך לפה עוד שתי ניידות טיפול נמרץ. בשלב הזה ירדו אליי שתי החייאות. קבלו דיווח, ברגע זה האירוע עומד על שלושה נפגעים".

בשלב זה מתקן הפרמדיק את הדיווח: "זה ארבעה נפגעים. ארבע החייאות, ארבע החייאות, אין כרגע סכנה לצוות של דליפה נוספת, אם יהיה משהו אני אעדכן". טוני חורי, שנפגע מדליפת הגז, סיפר לחדשות 2 כי "אני נכנסתי להלם. מה לעשות? מה? מו? נשארו שם רבע שעה. אין אף אחד, אין קצין בטיחות, אין כלום. לא עולים. מפחדים ללבוש מסכה וגם להתעלף".

"שולחים את העובדים למות"

7 פצועים הועברו לבית החולים רמב"ם, חלקם תוך כדי החייאה שנמשכה דקות ארוכות. אבל לסוף סאמח אל חאג', תאמר מרג'יה וגיסו ג'ורג' זעטרה, מתו משאיפת גז. "שולחים את העובדים למותם", אומר ג'ורג' שחאדה, קבלן וקרוב משפחתם של מרג'יה וזעטרה. "אין הרבה מה לעשות. מסכה לא תעזור לך".

אחרי ההלם הראשוני, עובדי הקבלן בבתי הזיקוק החלו לדבר וסיפרו על 15 שעות עבודה ויותר כדי לתקן את הצנרת בזמן, על סכנה ועל מיגון שלא מגן מפני הגזים. "הרבה מזלזלים באנשים שמה ולא דופקים חשבון. כמו שאנחנו סוג ב' והם סוג א'", אמרו.

במשטרה ובמשרד התמ"ת החלו לחקור מדוע דלף הגז והאם העובדים מוגנו כראוי. בבתי הזיקוק הבטיחו לשתף פעולה עם החקירה, הביעו צער על האובדן והדגישו שבשום שלב לא נשקפה סכנה לסביבה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק