שר התמ"ת על האסון בבתי הזיקוק: "פצצה מתקתקת"

במשרד להגנת הסביבה ובמשרד המסחר והתעשייה ממשיכים לחקור את נסיבות האסון, אמש בבתי הזיקוק בחיפה. בשלב זה נערכת בדיקה של כשלים מקצועיים, טכניים ועבירות על החוק ועל נהלים. שר התמ"ת: "אם האזור ימשיך להיות מסוכן - אפעל לסגירתו"

נמשכת חקירת נסיבות האסון אמש, בבתי הזיקוק בחיפה. בשלב זה נבדק האם העובדים נהגו ברשלנות שגרמה למותם, או שמא בציוד בהם נעזרו בניסיון לטפל באירוע דווקא אירעה תקלה. "בשלב זה מוגדר האירוע 'תאונת עבודה'", אמר הבוקר שלמה כץ, מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה, בשיחה עם ערוץ החדשות.

"אנחנו כרגע בשלבי בדיקה של נושא הרשלנות", אמר כץ. "משרד המסחר והתעשייה מוביל את החקירה, בשילוב המשרד להגנת הסביבה, ונדע יותר בסיומה". לדבריו, עלה תחילה חשש לפגיעה בציבור כתוצאה מהדליפה. "לשם כך, ביצענו בדיקות ניטור והתושבים יכולים להירגע", הדגיש כץ. "אנחנו מקפידים לבצע בדיקות כיוון שריכוז החומרים המסוכנים שקיים במפעל לא קיים בשום מקום אחר בארץ".

צוות חקירה מיוחד בראשותה של חוקרת תאונות ראשית במשרד התמ"ת, שרון בן-גל, הוקם על מנת לבדוק את נסיבות האירוע. בין כיווני החקירה העומדים בשלב זה על הפרק: כשלים מקצועיים, כשלים טכניים ועבירות על החוק ועל נהלים.

שר התמ"ת, בנימין בן אליעזר התייחס הבוקר לאסון אמש. "זו לא הפעם הראשונה ולא הפעם השניה שאירוע כזה מתרחש. אני מתריע כבר שנים על הסכנה במקום, שכמוהו כפצצה גרעינית", אמר פואד. "אני מקווה שעל ציר הזמן, בשל המסוכנות בריכוז החומרים והמפעלים המסוכנים באזור, יחל פינוי זהיר של המתקנים המסוכנים מתוכו על ציר הזמן בשנים הקרובות".

"אנחנו עדיין חוקרים את נסיבות התאונה, וצריך להיות זהירים לגביה. אם אראה שהאזור ממשיך להיות מסוכן מבחינה בטיחותית אפעל לסגירתו", הוסיף פואד.

הרוג שלישי באסון

בגלי צה"ל פורסם הבוקר כי מפרטי החקירה הראשוניים עולה שתקלה בעת החלפת שסתום במתקן "הלפיד" בבתי הזיקוק - היא שגרמה לדליפת גז קטלני, שפגעה בעובדים.

תחילה נשמעו דיווחים לפיהם העובדים לא צייתו לתקנות הבטיחות, ולא טיפלו בחומרים הרגישים כשהם חובשים מסיכות מגן - אולם ככל הנראה, זה לא היה המצב, והגז הקטלני חדר מבעד למסיכות, בשל הכמות הרבה שדלפה.

פצוע נוסף באירוע מת הלילה מפצעיו בבית החולים רמב"ם בחיפה. ההרוג הוא תאמר אל-חאג', בן 18 מהכפר יפיע. בכך עולה מספר ההרוגים מהתאונה אתמול לשלושה. ששת הפצועים שמצבם הוגדר קל באירוע שוחררו הבוקר מבית החולים, בעוד שפצוע אנוש נוסף עדיין מאושפז.

לתקלת הדליפה הקטלנית שהובילה אמש גם למותם של בני הדודים ג'ורג' זעאתרה בן ה-31 מיפיע ובן דודו תאמר מרג'יעה בן ה-33 קדמו שתי דליפות ברום מסוכנות בנמל חיפה וברמת חובב, שהיו יכולות גם הן להסתיים עם תוצאות קשות. רצף התקלות שהסתיים אתמול באסון הכבד מעלה שאלות קשות באשר לאופן הטיפול בחומרים מסוכנים.

במשרד להגנת הסביבה חוששים כבר שנים מדליפת ברום - אירוע בעל סכנה גבוהה מאוד. מדובר בחומר מוצק שמתנדף ומתפשט בקלות וגם נשימה של מעט מאוד ממנו או מגע איתו עלולים לגרום לנזק חמור לדרכי הנשימה ולמערכת העצבים.

לפני האסון אתמול אמרו במשרד להגנת הסביבה כי שני האירועים הם חמורים מאוד, ולמרבה המזל נגמרו ללא נפגעים. רק באחרונה הוצגו בכנסת נתונים של המשרד ולפיהם פליטה של ענן ברום באזור חיפה מהמכליות המיוחדות יכולה בתנאי מזג אוויר "נוחים" לפגוע ב-6,500 איש ואף להגיע למצב של פגיעה ב-350,000 בני אדם בתנאי מזג אוויר קשים יותר.

הדליפה אירעה סמוך ל-20:45

דליפת הגז, שאירעה במתחם בתי הזיקוק בחיפה אמש וגרמה למותם של זעאתרה, אל חאג' ומרג'יעה שעבדו במפעל, הביאה גם לפציעתם של שמונה בני אדם נוספים, אחד מהם באורח אנוש, ובבית החולים רמב"ם ממשיכים להיאבק על חייו גם הבוקר. שבעת הפצועים הנוספים נפצעו קל.

כוחות גדולים של משטרה, מד"א, כיבוי אש וצוותים לטיפול בחומרים מסוכנים הוזעקו לאחר האירוע למקום והחלו לנסות להפסיק את הדליפה.

דליפת הגז המסוכן בבתי הזיקוק אירעה סמוך לשעה 20:45, כאשר אחד הפועלים שעסק בעבודות שיפוץ במפעל עמד סמוך ללפיד בו עובר הגז, וככל הנראה נפגע ממנו בזמן שהוריד את מסכת המגן. פועל נוסף נפגע מיד אחריו. שני פועלים נוספים שזיהו את הנפגעים - הגיעו לעזור להם ונפגעו גם הם באורח קשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק