הרוג שלישי באסון בבתי הזיקוק בחיפה

תאמר אל-חאג' בן ה-18 מיפיע הוא ההרוג השלישי בדליפת הגז בחיפה. 2 דליפות ברום מסוכנות אירעו אתמול ברמת חובב ובחיפה, שעות ספורות לפני דליפת הגז הקשה בבתי הזיקוק. ב-12:30 אירעה דליפת ברום במשאית ברמת חובב וב-19:30 התגלה מיכל עם שאריות ברום בנמל חיפה. למרבה המזל, הסתיימו 2 תקלות הבטיחות האלה ללא נפגעים

פצוע נוסף מדליפת הגז הקטלנית אמש בבתי הזיקוק בחיפה מת הלילה מפצעיו בבית החולים רמב"ם בחיפה. ההרוג הוא תאמר אל-חאג', בן 18 מהכפר יפיע. בכך עולה מספר ההרוגים מהתאונה אתמול לשלושה. ששת הפצועים שמצבם הוגדר קל באירוע שוחררו הבוקר מבית החולים, בעוד שפצוע אנוש נוסף עדיין מאושפז.

לתקלת הדליפה הקטלנית שהובילה אמש גם למותם של בני הדודים ג'ורג' זעאתרה בן ה-31 מיפיע ובן דודו תאמר מרג'יעה בן ה-33 קדמו שתי דליפות ברום מסוכנות בנמל חיפה וברמת חובב, שהיו יכולות גם הן להסתיים עם תוצאות קשות. רצף התקלות שהסתיים אתמול באסון הכבד מעלה שאלות קשות באשר לאופן הטיפול בחומרים מסוכנים.

סמוך לשעה 12:30 הבחינו אנשי מפעל "תרכובת ברום" ברמת חובב בדליפה ממשאית שהובילה 21 טונות של ברום לאחד ממפעלי ים המלח. על פי החשד הראשוני עולה כי המיכל נסדק, וככל הנראה הוביל הדבר לדליפת הברום. כמו כן, לא ידוע מתי בדיוק החלה הדליפה ואם היא נמשכה זמן רב.

עם גילוי הדליפה החלו עובדי המפעל לטפל בה והמיכל אף כוסה במעטפת מתכת מיוחדת כדי לבלום את הדליפה. בנוסף, נפתחה חקירה בנושא שתוצאותיה צפויות להתפרסם בימים הקרובים.

במועצת רמת חובב מסרו בתגובה לעיתון ידיעות אחרונות כי היחידה הסביבתית של המועצה טיפלה באירוע וכי יבוצע תחקיר ראשוני ולאחריו יוסקו מסקנות. "מדובר באירוע חמור", אמר גורם המעורב בנושא, "אך לא היו לו השלכות משמעותיות".

במשרד להגנת הסביבה חוששים כבר זמן רב מהתרחיש

מאוחר יותר, סמוך לשעה 19:30, התגלתה דליפת ברום במיכל זהה - הפעם בנמל חיפה. בדיקה ראשונית העלתה שמדובר במיכל שבאמצעותו יצא מיכל ברום מהארץ להולנד, והוחזר לישראל באונייה כשהוא ריק.

עם זאת, נותרו במיכל שאריות ברום שלא טופלו והן דלפו בנמל וטופלו בשטח. "אנחנו מתכוננים בכל ימות השנה לטיפול באירועי ברום בשל הפוטנציאל ההרסני של החומר", אמר לידיעות אחרונות קצין חומרים מסוכנים בשירותי כבאות חיפה להב רן לוי.

במשרד להגנת הסביבה חוששים כבר שנים מדליפת ברום - אירוע בעל סכנה גבוהה מאוד. מדובר בחומר מוצק שמתנדף ומתפשט בקלות וגם נשימה של מעט מאוד ממנו או מגע איתו עלולים לגרום לנזק חמור לדרכי הנשימה ולמערכת העצבים.

לפני האסון אתמול אמרו במשרד להגנת הסביבה כי שני האירועים הם חמורים מאוד, ולמרבה המזל נגמרו ללא נפגעים. רק באחרונה הוצגו בכנסת נתונים של המשרד ולפיהם פליטה של ענן ברום באזור חיפה מהמכליות המיוחדות יכולה בתנאי מזג אוויר "נוחים" לפגוע ב-6,500 איש ואף להגיע למצב של פגיעה ב-350,000 בני אדם בתנאי מזג אוויר קשים יותר.

הדליפה אירעה סמוך ל-20:45

דליפת הגז, שאירעה במתחם בתי הזיקוק בחיפה אמש וגרמה למותם של זעאתרה, אל חאג' ומרג'יעה שעבדו במפעל, הביאה גם לפציעתם של שמונה בני אדם נוספים, אחד מהם באורח אנוש, ובבית החולים רמב"ם ממשיכים להיאבק על חייו גם הבוקר. שבעת הפצועים הנוספים נפצעו קל.

כוחות גדולים של משטרה, מד"א, כיבוי אש וצוותים לטיפול בחומרים מסוכנים הוזעקו לאחר האירוע למקום והחלו לנסות להפסיק את הדליפה.

דליפת הגז המסוכן בבתי הזיקוק אירעה סמוך לשעה 20:45, כאשר אחד הפועלים שעסק בעבודות שיפוץ במפעל עמד סמוך ללפיד בו עובר הגז, וככל הנראה נפגע ממנו בזמן שהוריד את מסכת המגן. פועל נוסף נפגע מיד אחריו. שני פועלים נוספים שזיהו את הנפגעים - הגיעו לעזור להם ונפגעו גם הם באורח קשה.

שבעה בני אדם נוספים שהיו באזור הדליפה, בהם שני אנשי מד"א שהגיעו לסייע לפצועים, נפצעו קל וטופלו במקום. צוותי מד"א ביצעו בפצועים אנוש פעולות החייאה ופינו אותם לטיפול בבית החולים רמב"ם בעיר, אולם כאמור 2 מהם נפטרו בבית החולים.

"אחד מעובדי הקבלן ככל הנראה הוריד את המסכה. הייתה דליפה נקודתית, והוא ככל הנראה נפגע מהגז. עובדים נוספים שבאו נפגעו גם הם", סיפר לחדשות 2 מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה, שלמה כץ.

מחקירה ראשונית של האירוע עולה כי הפועלים נפגעו מהגז לאחר שחלק מהם ככל הנראה לא חבשו מסכות הגנה. בבתי הזיקוק טוענים שכל העובדים היו ממוגנים אך למרות זאת נפגעו. בנוסף, נציגי בתי הזיקוק לא הכניסו את כוחות כיבוי האש לשטח המפעל מכיוון שהעדיפו לטפל באירוע בעצמם.

"הם שאפו את הגז הרעיל דקות ארוכות"

"דליפת הגז אירעה כתוצאה מתאונת עבודה במהלך תיקון צנרת", אמר לחדשות 2 מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה, שלמה כץ, בזירת האירוע. "שני פועלים שבאו לתקן את הצנרת היו ממוגנים עם מסכות כמו שצריך ולפי הנהלים, אבל כנראה שהייתה תקלה והם נפגעו. שני פועלים נוספים באו לסייע להם כשהם לא ממוגנים, ונפגעו גם הם מיד. בהמשך עלו צוותים נוספים לסייע להם, אבל זה כבר היה מאוחר: הם שאפו את הגז הרעיל דקות ארוכות. מדובר בחומר מסוג S2H, גז מימן גפרתי מסוכן מאד".

דובר מד"א-כרמל עופר יעקב, סיפר לחדשות 2 באינטרנט כי צוותי מד"א ביצעו פעולות החייאה בארבעה נפגעים באורח אנוש. "הם כנראה שאפו חומר מסוכן כלשהו", הוסיף דובר מד"א. ארז גלר, מפקח פרמדיקים במד"א-כרמל, היה מהראשונים שהגיעו לזירת האירוע. "על אף שהאירוע היה מסובך ורב נפגעים, צוותי מד"א הצליחו לייצב את מצבם של ארבעה בני אדם שנפצעו אנוש",  סיפר לחדשות 2 באינטרנט .

"ביצענו בהם במקביל פעולות החייאה מתקדמות כולל מכות חשמל"

"ראינו ארבעה גברים שכובים ללא דופק וללא נשימה", הוסיף הפרמדיק. "ביצענו בהם במקביל פעולות החייאה מתקדמות כולל מכות חשמל ותרופות. כשמצבם אפשר זאת, פינינו אותם לבית החולים רמב"ם. אני מקווה שהפעולות שלנו יעזרו".

מבית החולים רמב"ם נמסר כי 2 מהפצועים אנוש נפטרו תוך כדי מאמצי ההחייאה בחדר הלם. באשר ליתר הפצועים: אחד מהם הועבר במצב קשה מאד לטיפול נמרץ, ומצבו של פצוע נוסף יוצב והוא הועבר לטיפול נמרץ כשמצבו מוגדר אנוש. בנוסף מאושפזים בבתי החולים בחיפה עוד שבעה פצועים במצב קל.

כוחות גדולים של משטרה ומד"א הוזעקו לזירת האירוע, סגרו את המקום ואיתרו את הדליפה. יחד איתם הוזעקו למקום גם צוותים לטיפול בחומרים מסוכנים של המשרד לאיכות הסביבה. במשטרה מדגישים כי אין סכנה סביבתית לציבור וכי דליפת הגז אותרה.

גם בזירה הפוליטית מגיבים לאירוע החמור בבתי הזיקוק. חבר הכנסת ד"ר דב חנין (חד"ש), יו"ר הועדה המשותפת לסביבה ובריאות של הכנסת, הודיע אתמול בערב כי יכנס את הועדה לדיון דחוף בפיצוץ שהתרחש בבתי הזיקוק במפרץ חיפה. "בדיקה כוללת של המפעלים וריכוזי החומרים המסוכנים חיונית ודחופה", אמר חנין. "אינטרסים כלכליים לא יכולים לגבור על הבטחת הבטיחות והבריאות של העובדים והציבור".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק