2 הרוגים ו-9 פצועים כתוצאה מדליפה בבתי הזיקוק בחיפה

תאונת עבודה חמורה אירעה סמוך לשעה 20:45 בבתי הזיקוק בחיפה, כתוצאה מדליפה של גז מסוכן. 4 בני אדם נפצעו אנוש, ו-2 מהם מתו בבית החולים. 7 בני אדם נוספים, בהם 2 אנשי מד"א, נפצעו קל. המשרד להגנת הסביבה: "הם שאפו את הגז הרעיל דקות ארוכות". במשטרה מדגישים: הדליפה אותרה, אין סכנה סביבתית

אסון בחיפה: דליפת גז שאירעה במתחם בתי הזיקוק גרמה למותם של 2 פועלים, ג'ורג' זעאתרה בן ה-31 ותאמר מרג'יעה בן ה-33 מיפיע, ולפציעתם של 9 בני אדם נוספים, 2 מהם באורח אנוש, ובבית החולים רמב"ם נאבקים על חייהם. 7 בני אדם נוספים נפצעו קל.

כוחות גדולים של משטרה, מד"א, כיבוי אש וצוותים לטיפול בחומרים מסוכנים הוזעקו למקום. 2 ההרוגים הם בני דודים מהכפר יפיע בצפון. שניהם עבדו כפועלים בבתי הזיקוק.

דליפת הגז המסוכן בבתי הזיקוק אירעה סמוך לשעה 20:45, כאשר אחד הפועלים שעסק בעבודות שיפוץ במפעל עמד סמוך ללפיד בו עובר הגז, וככל הנראה נפגע ממנו בזמן שהוריד את מסכת המגן. פועל נוסף נפגע מיד אחריו. שני פועלים נוספים שזיהו את הנפגעים - הגיעו לעזור להם ונפגעו גם הם באורח קשה.

7 בני אדם נוספים שהיו באזור הדליפה, בהם 2 אנשי מד"א שהגיעו לסייע לפצועים, נפצעו קל וטופלו במקום. צוותי מד"א ביצעו בפצועים אנוש פעולות החייאה ופינו אותם לטיפול בבית החולים רמב"ם בעיר, אולם כאמור 2 מהם נפטרו בבית החולים. "אחד מעובדי הקבלן ככל הנראה הוריד את המסכה. הייתה דליפה נקודתית, והוא ככל הנראה נפגע מהגז. עובדים נוספים שבאו נפגעו גם הם", סיפר לחדשות 2 מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה, שלמה כץ.

מחקירה ראשונית של האירוע עולה כי הפועלים נפגעו מהגז לאחר שחלק מהם ככל הנראה לא חבשו מסכות הגנה. בבתי הזיקוק טוענים שכל העובדים היו ממוגנים אך למרות זאת נפגעו. בנוסף, נציגי בתי הזיקוק לא הכניסו את כוחות כיבוי האש לשטח המפעל מכיוון שהעדיפו לטפל באירוע בעצמם.

"הם שאפו את הגז הרעיל דקות ארוכות"

"דליפת הגז אירעה כתוצאה מתאונת עבודה במהלך תיקון צנרת", אמר לחדשות 2 מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה, שלמה כץ, בזירת האירוע. "שני פועלים שבאו לתקן את הצנרת היו ממוגנים עם מסכות כמו שצריך ולפי הנהלים, אבל כנראה שהייתה תקלה והם נפגעו. שני פועלים נוספים באו לסייע להם כשהם לא ממוגנים, ונפגעו גם הם מיד. בהמשך עלו צוותים נוספים לסייע להם, אבל זה כבר היה מאוחר: הם שאפו את הגז הרעיל דקות ארוכות. מדובר בחומר מסוג S2H, גז מימן גפרתי מסוכן מאד".

דובר מד"א-כרמל עופר יעקב, סיפר  לחדשות 2 באינטרנט כי צוותי מד"א ביצעו פעולות החייאה ב-4 נפגעים באורח אנוש. "הם כנראה שאפו חומר מסוכן כלשהו", הוסיף דובר מד"א. ארז גלר, מפקח פרמדיקים במד"א-כרמל, היה מהראשונים שהגיעו לזירת האירוע. "על אף שהאירוע היה מסובך ורב נפגעים, צוותי מד"א הצליחו לייצב את מצבם של ארבעה בני אדם שנפצעו אנוש",  סיפר לחדשות 2 באינטרנט .

"ביצענו בהם במקביל פעולות החייאה מתקדמות כולל מכות חשמל"

"ראינו ארבעה גברים שכובים ללא דופק וללא נשימה", הוסיף הפרמדיק. "ביצענו בהם במקביל פעולות החייאה מתקדמות כולל מכות חשמל ותרופות. כשמצבם אפשר זאת, פינינו אותם לבית החולים רמב"ם. אני מקווה שהפעולות שלנו יעזרו".

מבית החולים רמב"ם נמסר כי 2 מהפצועים אנוש נפטרו תוך כדי מאמצי ההחייאה בחדר הלם. באשר ליתר הפצועים: אחד מהם הועבר במצב קשה מאד לטיפול נמרץ, ומצבו של פצוע נוסף יוצב והוא הועבר לטיפול נמרץ כשמצבו מוגדר קשה. בנוסף מאושפזים בבתי החולים בחיפה עוד 7 פצועים במצב קל.

כוחות גדולים של משטרה ומד"א הוזעקו לזירת האירוע, סגרו את המקום ואיתרו את הדליפה. יחד איתם הוזעקו למקום גם צוותים לטיפול בחומרים מסוכנים של המשרד לאיכות הסביבה. במשטרה מדגישים כי אין סכנה סביבתית לציבור וכי דליפת הגז אותרה.

גם בזירה הפוליטית מגיבים לאירוע החמור בבתי הזיקוק. חבר הכנסת ד"ר דב חנין (חד"ש), יו"ר הועדה המשותפת לסביבה ובריאות של הכנסת, הודיע הערב כי יכנס את הועדה לדיון דחוף בפיצוץ שהתרחש בבתי הזיקוק במפרץ חיפה. "בדיקה כוללת של המפעלים וריכוזי החומרים המסוכנים חיונית ודחופה", אמר חנין. "אינטרסים כלכליים לא יכולים לגבור על הבטחת הבטיחות והבריאות של העובדים והציבור".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק