מחקר: יש קשר בין פורמולה צמחית להפרעות קשב וריכוז

מבדירה מקיפה שערך משרד הבריאות עלה כי תינוקות שצרכו תחליפי חלב אם על בסיס צמחי נטו יותר לפתח הפרעות קשב וריכוז. עם זאת, עורכי המחקר מדגישים כי הממצאים בעייתיים משום שההורים בדרך כלל נוטים להאכיל את ילדיהם בתחליפי חלב צמחיים במידה והם מראים סימנים של הפרעות קשב וריכוז

קיים קשר בין שימוש בפורמולה צמחית להפרעות קשב. ארכיון (רויטרס)

הביצה והתרנגולת - גרסת תחליפי החלב: מחקר חדש שנערך במשרד הבריאות מצביע על קשר מסוים בין תחליפי חלב צמחיים לתינוקות ובין הפרעות קשב וריכוז. כעת נשאלת השאלה האם הפורמולות הצמחיות הן אלה שגרמו להפרעות הקשב או שמא הורים לתינוקות שהראו סימנים של הפרעות קשב בחרו להאכילם בתחליפים אלה, כדי למתן את הבעיה.

המחקר, שכלל כ-500 ילדים בני חמש, נערך במקור בניסיון לאיתור פגיעה אצל ילדים שצרכו "רמדיה", אך לא הראו סימנים לפגיעה. החוקרים זיהו כי בקרב ילדים אשר צרכו פורמולה על בסיס צמחי ישנו מספר גבוה משמעותית של ילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז ובעיות תחושתיות, כך מפרסם הבוקר עיתון "ידיעות אחרונות".

הילדים במחקר חולקו לקבוצות, כאשר ילדים שצרכו "רמדיה" לפחות במשך חודש היוו את קבוצת הניסוי ושלוש קבוצות אחרות שימשו כביקורת. הנתון המפתיע שעלה מהמחקר הוא שלמעשה לא היה הבדל בין קבוצת צרכני "רמדיה" לבין צרכני פורמולות צמחיות אחרות. "הממצאים הללו הפתיעו אותנו", אומרת עורכת המחקר ד"ר קינן-בוקר, "עם זאת עדיין נצטרך לעקוב אחרי ילדי 'רמדיה', כדי לוודא שלא נפגעו בצורה משמעותית".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק