מחקר קובע: מזון מהיר גורם לסוכרת

במשך עשור נבדקו 44 אלף נשים במטרה לבדוק האם יש קשר בין הרגלי אכילה למחלת הסוכרת. בתום המחקר התברר באופן חד משמעי כי אנשים שצורכים מזון מהיר הם בעלי סיכון גבוה יותר לחלות במחלה. האוכל אשר הוכח כלא בריא: המבורגר, צ'יפס ועוף מטוגן

אכילת מזון מהיר גורם לסוכרת. ארכיון (חדשות 2)

מחקר נרחב וארוך טווח שנערך באוניברסיטת בוסטון בארצות הברית, קבע כי צריכה מתמשכת של מזון מהיר כמו המבורגרים, עוף מטוגן, דגים מטוגנים, צ'יפס ואוכל סיני, מגבירה באופן משמעותי וישיר את הסיכון לחלות בסוכרת.

המחקר אשר בוצע בתמיכת המכון הלאומי לסוכרת, מחלות עיכול וכליה, ה - National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases עקב במשך 10 שנים באמצעות הדואר האלקטרוני, אחר הרגלי התזונה של 44 אלף נשים אמריקניות בריאות בגילאי 30 עד 69. המחקר הוכיח כי בתוך כ - 10 שנים של תזונה מתמשכת המבוססת על מזון מהיר גדל באופן משמעותי הסיכון לחלות בסוכרת.

החוקרים מאוניברסיטת בוסטון החליטו לבדוק את הקשר בין צריכת מזון מהיר ובין שכיחות מחלת הסוכרת לאור הגידול המשמעותי שחל בעשורים האחרונים, בצריכת מזון מוכן מחוץ לבית. שיטת המחקר הייתה משלוח שאלון בריאות וסגנון חיים לכל משתתפות המחקר באמצעות הדואר האלקטרוני.

המבורגרים גורמים למחלה?

הנשים שהשתתפו התבקשו למלא את השאלון שכלל מגוון רחב של שאלות על תזונה וסגנון חיים. במהלך 10 שנות המחקר כל משתתפת ענתה על שאלון שכזה פעם בשנתיים במהלכו התבקשו המשתתפות לפרט את הפעמים בהן אכלו מזון מהיר מחוץ לבית וכן לספר על סוגי המזון המהיר אשר אכלו.

בתום 10 שנות המחקר סיכמו החוקרים את התוצאות והצליבו את מצב הבריאות של המשתתפות עם תדירות האכילה של המזון המהיר. הסתבר כי 2,873 נשים מתוך 44,072 משתתפות המחקר אשר היו בריאות לחלוטין, בתחילת המחקר וצרכו מזון מהיר על בסיס קבוע חלו בסוכרת במהלכו.

בעקבות הנתונים גיבשו החוקרים מאוניברסיטת בוסטון את מסקנתם וקבעו כי צריכה מתמשכת של מזון מהיר במסעדות הכולל המבורגרים, עוף מטוגן, דגים מטוגנים ואוכל סיני מגבירה באופן ישיר ומשמעותי את הסיכון לחלות בסוכרת וכי ניתן למנוע על ידי שינויים תזונתיים ומעבר מיידי לתזונה בריאה. המחקר פורסם בכתב העת המדעי האמריקאי לתזונה קלינית ה - the American Society for Nutrition.

מחקר זה ועוד רבים אחרים יעלו לדיון באירוע "סוכרת המגפה של המאה ה-21 - ניתן לעצור את זה", שיתקיים ביום שני 22 בנובמבר 2010 בגני התערוכה בתל אביב ביוזמת המועצה הלאומית לסוכרת בשיתוף האגודה הישראלית לסוכרת והאגודה לסוכרת נעורים.

לאירוע הוזמנו שרים, חברי כנסת, קובעי מדיניות וראשי ערים מכל רחבי הארץ מתוך ראייה כי מדינת ישראל חייבת ליצור שינוי ממשי בהתפשטות מחלת הסוכרת על ידי שינוי אורח החיים של אזרחי מדינת ישראל, אכילה נכונה, פעילות גופנית ומניעת השמנה.

מחקר: אחד מ-3 ילדים יחלה בסוכרת

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק