בחורף הקרוב: אין חדש תחת השמש

תחזית של השירות המטאורולוגי לעונת הגשמים הקרובה צופה שחורות לאוהבי הגשם והמטריות: בהמשך לשש השנים האחרונות, כמות הגשמים שיירדו בחודשים דצמבר-פברואר השנה יהיו נמוכים ב-25% מהממוצע. המשמעות: מזג האוויר החמים לא יעזוב אותנו כל כך מהר

מי אמר חורף? (חדשות 2)

השירות המטאורולוגי מצטרף לפרסומי השירות ההידרולוגי ולמספר מודלים הפועלים בקנה מידה עולמי החוזים מספר חודשים קדימה: גם השנה כמות המשקעים תהיה נמוכה מהרגיל, זו שנה שביעית ברציפות.

התחזית - ששיעור הדיוק שלה מוערך בכ-65%, מתייחסת לחודשי דצמבר ינואר ופברואר. על פי הצפוי, כמות הגשמים תהיה נמוכה במעט מהחציון (ערך המבטא את הכמות הנפוצה ביותר של המשקעים בארץ), או במילים פשוטות: כ-70% עד 75% מהממוצע.

כיצד חוזים עונה שלמה?

השירות המטאורולוגי משתמש במספר גורמים "מנבאים" כגון תופעות אל-ניניו ולה-נינה המתקיימות באוקיינוס השקט, טמפ' הים ומיקומי אפיקים ברומטריים במהלך חודש אוקטובר, על מנת לחשב סטטיסטית את ההסתברות לגשמים עונתיים. לדוגמה, בהסתכלות לעשורים האחרונים, נמצא כי כאשר מתקיימת תופעת "לה-נינה", בה טמפ' מי האוקיינוס השקט בסמוך לקו המשווה יורדת מתחת לממוצע, בישראל קיימת סבירות גבוהה לשנה יבשה. השנה, התופעה הזו מתקיימת והיא השפיעה רבות על התחזית הסטטיסטית.

אף על פי שההסתברות בתחזית זו לא גבוהה, צריך לזכור שהיא עולה בקנה אחד עם תחזיות שנערכו על ידי מודלים ממוחשבים, אירופאים בעיקר, החוזים לנו תחילת עונה יבשה עם המשך גשום יותר. ייתכן שהיובש שאנו מרגישים יוביל לפברואר ומרס גשומים ביותר.

היו שאמרו בשרות המטאורולוגי, בכנס שנערך בתחילת השבוע בעניין החיזוי העונתי: העובדה שהתחזית הלא אופטימית היא בעלת סבירות נמוכה, מאפשרת לנו להיות אופטימיים. ואנחנו אומרים: אם אתם אופטימיים - גם אנחנו, אבל בינתיים נראה שמזג האוויר החמים ימשיך ללוות אותנו גם בחודשים הקרובים.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק