אשדוד: חומרים מסרטנים בשכונות המגורים

בדיקת איכות אוויר הנשימה שביצע המשרד להגנת הסביבה העלה ממצאים מבהילים: ריכוזים גבוהים מאוד של חומרים מסרטנים באוויר נמצאו בשכונות המגורים בעיר, שמקורם באזור התעשייה בעיר. מומחי המשרד: "גם כמות קטנה ביותר, עלולה לגרום בעתיד להתפתחותה של מחלה ממארת"

בדיקות ניטור אוויר שביצע המשרד להגנת הסביבה בשכונות המגורים באשדוד, העלו ריכוזים גבוהים מאוד של חומרים מסרטנים באוויר שהאוכלוסייה בעיר נושמת - כך חושף אתר האינטרנט "אשדוד.נט".

בחלק מהתוצאות מדובר במאות אחוזים מעבר לתקן המותר, כשהמקומות שנבדקו היו רובע הסיטי וברובע ט"ו. בדיקות נוספות נערכו באזור התעשייה בעיר, שגם בהן התגלו חומרים מסרטנים בריכוזים גבוהים באוויר.

בשנים האחרונות פורסמו מספר דוחות שהצביעו דווקא על שיפור משמעותי באיכות האוויר באשדוד, אך על פי תוצאות הבדיקות נראה כי המצב רק מחמיר. הבדיקות החדשות נערכו בעקבות תוצאות מדאיגות של בדיקות אחרות שנערכו - אך האחרונות היו חמורות עוד יותר.

עיריית אשדוד: לא קיבלנו את ממצאי הדוח

בין החומרים שנמצאו בבדיקות היו בנזן, פורמאלדהיד ובנזו-אפירן, שלושה חומרים המסווגים בקבוצה מספר אחת ברשימת החומרים המסרטנים באופן ודאי.

גורם במשרד להגנת הסביבה אמר בתגובה לממצאי הבדיקה: "לא ניתן לחכות עוד נוכח ממצאי הבדיקות. מדובר בשלט אזהרה גדול שדורש פעולה מיידת, אפילו במחיר של השבתת המפעלים החשודים כמרעילים".

מחברי הדוח ובינהם ראש תחום זיהום אוויר במשרד להגנת הסביבה, מרכז איכות אוויר במחוז דרום של המשרד להגנת הסביבה, ואיגוד ערים לאיכות הסביבה באשדוד, הדגישו את הסכנות הגלומות בחשיפה לחומרים המסרטנים שנמצאו בבדיקות. "לגבי חומרים מסרטנים או חשודים כמסרטנים, ההנחה היא כי אין סף חשיפה בטוח וכי באופן תיאורטי כמות כלשהי של חומר מסרטן, אפילו קטנה ביותר, עלולה בעתיד לגרום למחלה ממארת".

מעיריית אשדוד נמסר בתגובה: "הממונה על איכות הסביבה בעיריית אשדוד טרם קיבל את הדוח ולפיכך לא נוכל לתת התייחסות ספציפית לנתונים. עיריית אשדוד הייתה זו אשר בקשה מהמשרד להגנת הסביבה להרחיב את הבדיקות ולכלול בהן לא רק את אזורי התעשייה אלא גם את רובעי המגורים והיא מברכת על ביצוע הסקר הנדון. בשנים האחרונות יש שיפור רב באיכויות האוויר באשדוד והעירייה תמשיך בפעולה בכל הדרכים האפשריות כדי להבטיח אוויר נקי ברמות גבוהות, בכל אזורי העיר".

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק