הגן הלאומי קיסריה בסכנת התמוטטות לים

הורדוס מתהפך בקברו: אלפי שנים אחרי שהקיסר בנה את הנמל המפואר בקיסריה, מדווחים ברשות הטבע והגנים כי הוא נמצא בסכנת התמוטטות לים בשל הגלים שפוגעים ביסודותיו. ברשות מעריכים כי עלות שיקום הנזקים תגיע ל-60 מיליוני שקלים, אך בטוחים כי אפשר להציל את האתר המתוייר

זהירות, סכנת קריסה: חלקים מהגן הלאומי בקיסריה, הנחשב לאחד מאתרי התיירות הפופולריים ביותר בישראל, נמצאים בסכנת התמוטטות. הסיבה: פגיעה של גלי הים ביסודותיו של הנמל העתיק, מה שיגרום ככל הנראה לנזקים חמורים שייגרמו לגן הלאומי בקיסריה כבר בחורף הנוכחי.

ברשות הטבע והגנים מיהרו להקים ועדה שמצאה פתרון, שעשוי למנוע את קריסתו של הנמל העתיק. השיקום של הנמל יכלול את שובר הגלים הראשי והארכתו ב-130 מטרים, שיקום והארכה של שובר הגלים המשני, הרחבתו מחדש חוף הרחצה באמצעות הזנת חול, והסרת מכשולים הקיימים בו כיום. הסכום המשוער אותו יצטרכו להשקיע כדי להתחיל בעבודות השיקום יכול להגיע ל-60 מיליוני שקלים.

אלי אמיתי, מנכ"ל רשות הטבע והגנים, אמר כי תמונת המצב הקיימת בקיסריה מדאיגה ביותר: הנזקים נראים לעין, ואין מחלוקת בין המומחים שהשארת המצב הקיים כפי שהוא תאיץ את הרס אחד מאתרי הדגל של הארכיאולוגיה בישראל. עם זאת מדגיש אמיתי כי "ניתן להציל את קיסריה ואף להשביח את האתר לתקופת זמן ארוכה של עשרות שנים".