כדור שיכול לרפא לוקמיה בדרך לישראל

תרופה ניסיונית שהביאה לריפוי מלא של 40% מחולי סוג מסוים של סרטן הדם – צפויה לקבל בקרוב אישור ולהינתן למטופלים בישראל. הכדור החדש בא כתחליף להשתלות מוח עצם וטיפולי כימותרפיה ונטול כמעט תופעות לוואי. החיסרון הגדול: המחיר

תקווה לחולי לוקמיה. אילסוטרציה (רויטרס)

תקווה חדשה: תרופה שעשויה להביא לריפוי מלא אצל כמחצית מהחולים בסוג מסוים של סרטן הדם צפויה לקבל בקרוב אישור - כך מדווח הבוקר לראשונה "ישראל היום".

על פי הפרסום, חולים בלוקמיה מילואידית כרונית, אחד מארבעה סוגי סרטן הדם הפוגעת בתאי האב במח העצם, יוכלו לקבל את התרופה "נילוטיניב" במסגרת ניסוי שנערך בבית החולים שיבא.

ביוני האחרון פורסמו בכתב עת רפואי יוקרתי תוצאות מחקר נרחב שנעשה בתרופה הניסיונית, הנלקחת בצורת כדורים, ונטען כי שיעור הריפוי שלה עומד על כ-40% - עשרות אחוזים יותר מהתרופה המקובלת בישראל.

כיום ניתנים הכדורים רק לחולים שמיצו את אפשרויות הטיפול האחרות, אך לפני כשנה הוחלט להשתמש בה גם עם גילוי המחלה, והתוצאות, כך על פי החוקרים, מבשרות טובות.

התרופה הביאה לשיפור בתסמיני המחלה וכבר לאחר שלושה חודשים מתחילת הטיפול היה ניתן לראות ירידה ברמת הגן שגורם למחלה והיעלמות של ההפרעה הכרומוזומלית שגרמה להיווצרות החלבון הגורם לה.

ממחלה קטלנית - למחלה שחיים איתה

מלבד ליעילות הגבוהה, יכולים הכדורים להוות תחליף להשתלות מוח העצם ולטיפולים הכימותרפיים. יתרה מכך, על פי המחקרים, כמעט ואין לה תופעות לוואי. יחד עם זאת ישנו חיסרון - עלות התרופה. על פי ההערכות, מחירי הכדורים לשנה יעמוד על 30-40 אלף דולרים, וטרם ברור אם החולים יצטרכו ליטול אותה במשך תקופה מוקצב או למשך כל חייהם.

 "התרופה הופכת ממחלה חריפה שמתים ממנה, למחלה שחיים איתה", אומר לעיתון פרופסור ארנון נגלר, ראש המערך ההמטולוגי בבית החולים שיבא בתל השומר, ומדגיש כי מדובר במהפכה של ממש: "עכשיו יש לנו לוקמיה שאפשר להבריא ממנה עם כדורים".

על פי ההערכה, כבר בתוך מספר חודשים יאשרו מינהל התרופות והמזון האמריקני, סוכנות התרופות האירופות ומשרד הבריאות הישראלי את הטיפול בתרופה.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק