מושתלי האיברים נדהמו: לתורמת יש סרטן

הניתוח הפך לסיוט: משרד הבריאות הודיע ל-4 חולים שעברו השתלת איברים כי אובחן גידול סרטני אצל האישה שתרמה להם את איבריה. למרות שהסיכוי לגרורות בקרב המושתלים הוא מזערי, המושתלים יהיו במעקב רפואי מיוחד

ההשתלה שהצילה חיים - הפכה למסכנת חיים: משרד הבריאות הודיע לארבעה חולים שעברו השתלת איברים כי אצל התורמת אובחן גידול סרטני.

במהלך אוקטובר התקבלה תרומת איברים המתאימה להשתלה מאישה כבת 40 שמתה מוות מוחי בבית החולים "סורוקה" בבאר שבע. בני משפחתה החליטו לתרום את איבריה להצלת חיי אדם, ובוצעו בזכותה ארבעה ניתוחי השתלת איברים. בבית החולים בילינסון הושתלו שתי ריאות בחולה אחד ושתי כליות בשני חולים שונים, והכבד הושתל בחולה רביעי בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים.

הלבלב של האישה, שיועד להשתלה, לא הושתל מכיוון שנראה דלקתי, אך מצב זה אינו מונע השתלת איברים אחרים. כמקובל, הלבלב נשלח לבדיקות מעבדה. בתוצאות הבדיקה - ורק לאחר שבוצעו כבר ניתוחי ההשתלה - התגלה כי בלבלב נמצא גידול סרטני, בשלב ראשוני של המחלה, שלא נתן כל ביטוי קליני או מעבדתי הניתן לגילוי מוקדם.

הרופאים המטפלים עדכנו את המושתלים במצב יוצא הדופן אליו נקלעו. ממשרד הבריאות נמסר כי "למרות שהסיכוי לגרורות בקרב המושתלים הוא מזערי, הם יהיו במעקב רפואי מיוחד".