לאן נעלם הסתיו? חזאי חדשות 2 מסביר

מי שמיהר להוציא סוודרים ושמיכות פוך כנראה מיהר, מפני ששיאו של גל החום שאנו חווים עכשיו, באמצע-סוף אוקטובר, עוד לפנינו. אבל זה לא יוצא דופן: טמפרטורות השיא של אוקטובר גבוהות יותר מאלו של אוגוסט

אם אתם מתכננים לטייל, לנפוש בצימר או לחגוג בפארק בזמן הקרוב, כדאי שתדעו - שיא החום עוד לפנינו.

בימים אלו אנו בעיצומו של גל חום סתווי. הטמפרטורות עלו היום ב-3-6 מעלות והיו במרחק של 2-3 מעלות מהשיא של כל הזמנים בחודש אוקטובר. גם סוף השבוע יהיה חם מאוד ומחר תתווסף עוד מעלה בפנים הארץ. למרות שבשבת תהיה הקלה, עדיין יהיה חם מהרגיל. סוג של קיץ, כבר אמרנו.

אז מה פתאום שרב בסתיו? בניגוד לאווירת השלכת המשתמעת מהמילה, הסתיו בישראל חם לעיתים יותר מהקיץ. לדוגמה: בבית דגן השיא עומד על 37.4 מעלות באוגוסט, אך באוקטובר נרשמו שם 40.2 מעלות. הסיבה לכך היא מערכות סינופטיות שמצליחות לחדור לאזורנו בסתיו: אפיקי ים-סוף, רמות אזוריות (על שם האיים האזוריים הסמוכים לספרד) ושקעים שרביים.

בימים אלו אנו מרגישים את השפעתה של רמה ברומטרית שנתקעה מעלינו ומרחיקה את העננות והגשם. האוויר מתחמם בהדרגה והעובדה הזו משפיעה עלינו גם בשעות הלילה, כך שבימים הקרובים אפשר לאפסן מחדש את הסוודרים.

גם אוקטובר, כמו קודמיו השנה, יהיה חם מהרגיל

אבל יכול להיות יותר גרוע. באמצע אוקטובר אשתקד, שרר גל חום של שבוע שלם, בו זינקה הטמפרטורה ל-39 מעלות בבית דגן ול-35 מעלות בירושלים. לערכים אלה אנחנו נתקרב מחר, אבל לא נעבור אותם, ככל הנראה.

גל החום הזה לא מפתיע. בהתחשב בעובדה שמחודש דצמבר שעבר, כל חודש הסתכם כחם מהרגיל כמעט שנה רצוף, יש סיכוי גבוה שגם אוקטובר 2010 יהיה חם מהרגיל. בכך, אנו מתקרבים להכרזה על שנת 2010 כשנה החמה ביותר שתועדה בישראל מתחילת המדידות.

ואיך אפשר בלי התחזית להמשך: הקלה בחום צפויה בעיקר ביום ראשון. אבל התחממות מחודשת תתחיל כבר ביום שני. אם הוצאתם סוודרים ושמיכות צמר מהנפתלין, הקדמתם קצת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק