תופעה: ניתוח מתיחת עור לאנשים שירדו במשקל

אנשים שמנים במיוחד שהצליחו לרדת משמעותית במשקל שלהם - לא פעם זו רק ההתחלה, כי עכשיו צריך "לסדר" את מה שנשאר מכל הקילוגרמים, ולעצב מחדש את הגוף. אלא שדיאטה וספורט לא מספיקים, ולעתים נדרש גם ניתוח פלסטי מיוחד - "בודי ליפטינג" - כדי להחזיר את העור למקום והגשים את החלום: לצעוד שוב בבגד ים

עמית ג'ורנו היה הילד הכי שמן בגן, הכי שמן בכיתה, והכי שמן בשכונה. עד לפני כמה שנים הוא שקל 160 ק"ג, היום הוא 80 ק"ג פחות. "תמיד הייתי דוב", הוא אומר, "אני נראה בתמונות כמו כלב אמסטף. תופס רבע רכב רק עם הראש".

גם הסיפור של אורלי טויטו דומה מאד. לפני 8 שנים היא שקלה 163 ק"ג, היום היא שוקלת 96 ק"ג פחות. "אנשים לא מאמינים לי כשאני מספרת את זה", היא אומרת.

ליאת קדמי, אישה רזה לכל הדעות, הייתה סוג של הר אדם לפני 4 שנים. היא שקלה 140 ק"ג. היום, לאחר שהורידה ממשקלה "ליאת נוספת" – 72 ק"ג, היא מרגישה אחרת לגמרי. "אני רואה מולי ברחוב הרבה פעמים נשים כאלה", היא מספרת, "אני יודעת מה יש להן שם בפנים. אני רואה בעיניים שלהן את המבט שהיה לי פעם".

העור שישב על הגוף הגדול מסרב להצטמק

אז אחרי דיאטות רצח, הרבה ספורט, ניתוחים לקיצור קיבה והמון המון כוח רצון – מצליחים לרדת במשקל. אלא שהבעיה רק מתחילה שם: העור שישב על הגוף הגדול מתעקש להישאר כפי שהיה. "כשאתה יורד 80 ק"ג מהמשקל שלך, אז לא משנה כמה תתעמל, כמה תעשה אירובי, כמה תעשה כושר – בעור נהייה עור עודף וקפלים. אתה אומר לעצמך: 'רזיתי כל כך הרבה – למה זה מגיע לי?", אומר ג'ורנו. 

אורלי מסכימה איתו. "אם אתה מרים את היד והיד לא מתוחה – אתה לא נראה טוב", היא אומרת. "אם יש לך קפלים בבטן שאתה לא יכול להסתיר כשאתה יושב – אתה לא נראה טוב. אתה יודע שאתה עכשיו רזה, אבל איך נפטרים מהתוספת הזאת?" .

עמית ניסה להסיר את עודפי העור בגופו בכל דרך, אך ללא הצלחה, והחליט לעבור ניתוח כדי להסירם. מדובר בהליך כירורגי לא פשוט, שכרוך בסיכונים רבים ובכאבי החלמה. אך בחלק מהמקרים, ובעיקר בירידות משקל דרסטיות – הדרך היחידה להסיר את עודפי העור היא בניתוח.

גם אורלי בחרה, בלית ברירה, לעבור ניתוח להסרת עודפי העור מגופה. בכך היא הצליחה סוף סוף להשלים את תהליך ההרזייה המסובך שלה. הניתוח נמשך כ-5 שעות, ואחריו תהליך ההחלמה הממושך וההתמודדות עם הכאבים – רק מתחילים.

אחד הניתוחים הקוסמטיים המורכבים ביותר

ניתוח מתיחת העור, או כפי שהוא נקרא "בודי ליפטינג", נחשב היום לאחד מן הניתוחים הקוסמטיים המורכבים שיש. האופציה הזו אינה זולה, והיא בדרך כלל מתאימה רק למי שהשיל עשרות קילוגרמים ממשקלו. יכולת העור להתמודד עם הירידה הגדולה במשקל משתנה מאדם לאדם, ותלוייה גם בכמות המשקל שירדה – ובמהירות של הירידה במשקל.

עשרה ימים אחרי הניתוח, עמית ג'ורנו מגיע לפגישה עם המנתח שלו, כדי לראות לראשונה את תוצאות הניתוח שעבר. "אתה מחלים נהדר", אומר לו הרופא, ועמית מדגיש: "אני מרגיש בן אדם חדש, ויוצא לדרך חדשה". 

חשוב לזכור שירידת משקל מתונה בדיאטה רגילה בדרך כלל תעבור בשלום, והעור יתאים את עצמו למצב החדש והרזה. מי שבכל זאת ניסה את הכל, ואחרי שהתחיל לאכול בריא, עשה ספורט וירד עשרות ק"ג – הוא עדיין חושב על הניתוח הזה – כדאי שייקח בחשבון גם את המחיר הכלכלי וגם את הסיכונים הכרוכים בדרך לגוף המושלם.