לב חדש - במשקל 140 גרם בלבד

השתלת לב יוצאת דופן "מהדור החדש", של לב טיטניום במשקל 140 גרם בלבד - בוצעה לאחרונה בבית החולים כרמל בחיפה בר', תושב הצפון בן 74, שהוא במקרה גם ח"כ לשעבר. "הרגשתי איך אני הולך ומידרדר לאט לאט", סיפר ר' על התחושות לפני הניתוח הסבוך, שעבר בהצלחה

לב הטיטניום הקטנטן (דוברות בית החולים כרמל בחיפה)

יש לו לב רחב - אבל מאוד מאוד קטן: לב מלאכותי מטיטניום במשקל 140 גרם בלבד, הושתל לאחרונה בגבר בן 74 בבית החולים כרמל בחיפה. מבית החולים נמסר כי מדובר במושתל הלב המבוגר ביותר בישראל - וכי הוא "קיבל את הלב המלאכותי החדש ליום ההולדת שלו שחל בתחילת השנה החדשה".

המושתל, ר', שהה במחלקה במחלקה הקרדיולוגית של בית החולים במשך חודשיים תמימים, בהם ניסו מומחי הלב לאזן את אי ספיקת הלב החמורה שלו, אך המצב לא השתפר.

"ר' סבל מאי ספיקת לב אקוטית וקשה", הסביר ד"ר עופר אמיר, מנהל היחידה לאי ספיקת לב בבית החולים כרמל ובמחוז חיפה של הכללית. "מצבו התדרדר עד לתפקוד לבבי של 15% והוא כמעט כבר לא הגיב לשום תרופה".

הח"כ לשעבר לא הסכים בקלות להשתלה הסבוכה

ר', תושב הצפון, מספר כי "אחרי התקף הלב האחרון שלי עברתי השתלת קוצב לב, עברתי היפוך קצב, אבל זה לא שיפר את מצבי, והרגשתי איך אני הולך ומתדרד לאט לאט. בשנה האחרונה המצב החמיר יותר ועל כל כמה צעדים שהלכתי קיבלתי התקפי קוצר נשימה מאוד קשים והרגשתי שאני כבר לא מסוגל לתפקד עוד".

לאחר התייעצות רפואית, הוחלט לבצע את ההשתלה הסבוכה. "ההחלטה ללכת להשתלת לב מלאכותי בחולה בן 74 אינה החלטה קלה", אמר פרופ' דן ערבות, שהופקד על הניתוח. "מדובר בחולה המושתל המבוגר ביותר בישראל ומהמושתלים המבוגרים בעולם, שעוברים השתלה לטווח ארוך ולא כגישור להשתלת לב אנושי".

ר', ח"כ לשעבר, הסכים להשתלה לאחר התייעצויות שעבר וגם לאחר שפגש שני מושתלי לב אחרים. "הפגישה איתם עזרה לי מאוד, ראיתי איך הם מתפקדים ונרגעתי", הוא מספר.

מזריק את הדם במהירות של 2700 סיבובי מנוע לדקה

בניתוח המורכב שערך יותר מ-5 שעות, השתיל פרופ' ערבות את הלב המלאכותי החדש מסוג HeartWare בבית החזה של ר'. הלב המלאכותי שואב את הדם מהחדר השמאלי של הלב ובצורה צינטרפוגלית ובעזרת מגנטים חזקים המותקנים בתוכו, הוא מזריק את הדם ישירות לאבי העורקים במהירות של 2700 סיבובי מנוע לדקה.

"היתרון הגדול של הלב הקטן הזה היא ביכולת שלו לשמור את מרכיבי הדם שלא יתפרקו במהלך הדחיפה והיניקה", מסביר המנתח, פרופ' ערבות. "השמירה של הלב המלאכותי על שלמות טסיות הדם והכדוריות האדומות היא קריטית וקרדינלית בטיפול בחולה ובהחלמה שלו".

הלב החדש שייך ל"דור החדש" של הלבבות המלאכותיים בעולם והוא שוקל 140 גרם בלבד. גודלו הוא רק כמטבע גדול, וכל כולו מוכנס לתוך בית החזה. את האנרגיה ללב המלאכותי מספקים סוללות קטנות ונטענות המורכבות על תיק צד קטן, איתו יכול החולה ללכת ולחזור לתפקוד רגיל.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק