המומחים חוזים: החורף הבא יהיה יבש

חלמתם שהכינרת תתמלא לפחות בחורף הבא? מצטערים לאכזב. על פי תחזיות מומחי אקלים צפויות בתחילת החורף הקרוב כמויות גשמים נמוכות מהממוצע. ברשות המים אומרים בדאגה: האפשרות שההסתברות לחורף שחון היא גבוהה

בשורה רעה לחובבי הסערות, המטריות והגשמים: החורף הבא, לפחות בחודשיו הראשונים - צפוי להיות שחון.

על פי שלושה מודלים אקלימיים בינלאומיים שהתקבלו ברשות המים, יש סיכוי של 60%-70% שכמות הגשמים בארבעת החודשים הקרובים, כלומר עד ינואר הבא, תהיה נמוכה מהממוצע לעונה. בדצמבר תתקבלנה התחזיות להמשך החורף.

בשנים האחרונות חזו באופן מדויק למדי המודלים את מזג האוויר הצפוי, עובדה שמדאיגה לא מעט אנשים. "בדרך כלל התחזיות במודלים האלו לא נחרצות כמו עכשיו", אומר גורם במשק המים ל"ידיעות אחרונות".

גם ד"ר עמית גבעתי מהשירות ההידרולוגי לא מעודד. "בניגוד לשנה שעברה, שבה חזו שבתחילת החורף יהיה גשום - וכך היה, השנה המצב הפוך ונראה לא טוב", הוא אומר לעיתון וצופה שמפלס הכינרת ימשיך לרדת עד סוף דצמבר.

על אף שתחזית המודלים מוגבלת לחודשים הקרובים ולכן טרם ניתן לחזות מה תהיה כמות המשקעים בהמשך החורף, נערכים ברשות המים בהתאם. "אנחנו מביאים בחשבון את האפשרות שההסתברות לחורף שחון היא גבוהה", מסכם בנימה פסימית ראש רשות המים פרופסור אורי שני.

רוצים לקבל עוד עדכונים שוטפים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק