גל החום הקיצוני: שיא בצריכת החשמל

שיא של כל הזמנים בצריכת החשמל: בשל גל החום הכבד עמד הביקוש לחשמל על 11,110 מגוואט. הקלה בעומס החום? לא בקרוב. החום הכבד ילווה אותנו לפחות עד יום שישי הקרוב

הטמפרטורות עולות, הלחות בשמים, אנחנו מזיעים מנקבוביות שלא הכרנו – וגם צריכת החשמל שוברת שיאים. מחברת החשמל נמסר כי בשעות הצהריים סופקו ביקושים בהיקף של 11,110מגוואט. לרוע המזל, עומס החום הכבד יישאר איתנו  לפחות עד יום שישי, כשברביעי ובחמישי תורגש ירידה קלה בלבד. תושבים בטבריה דיווחו שהחום הכבד בשילוב הלחות הרגישו כמו 58 מעלות.

בחברת החשמל, שיכולה לייצר 10,530 מגוואט, צופים כי הביקושים ימשיכו לעלות בשעות הקרובות וכל תקלה עשויה להביא לשיבושים - זו הסיבה שנעזרו במפעילים חיצוניים. יחד עם זאת מדגישים בחברה כי הם ערוכים לטפל בתקלות. "התכוננו מבעוד מועד לגל החום הכבד על ידי תחזוקה אינטנסיבית וצוותים מתוגברים בשטח ובמוקדים", מסביר איתן שרעבי, מנהל מחלקת השגחה במחוז דן.

שרעבי קורא לציבור להסיט את השימוש במוצרי החשמל הזללנים, למעט מזגן כמובן, לשעות הערב או הבוקר המוקדמות, ובכל מקרה לא להשתמש בהם בשעות 12:00-17:00. "יחד עם הלקוחות נוכל לעבור את הימים החמים הללו", הוא מציין.

ואם חשבתם שסבלתם בסוף השבוע והיום, אז יש לנו חדשות לא מאוד משמחות - זה ממש לא הסוף. החזאים במרכז השירות המטאורולוגי בבית דגן מעריכים כי השרב יישבר רק ביום חמישי הקרוב.

במהלך היום יהיה שרבי והביל, ובלילה אמנם יירדו הטמפרטורות במעט, אך שיעורי הלחות הגבוהים ייצרו עומס חום כמעט בלתי נסבל. במישור החוף יגיעו אחוזי הלחות ל-70%, כך שיהיה חם והביל במיוחד. בפנים הארץ ובהרים יהיה שרבי ויבש. גשמים מקומיים ייתכנו בצפון ובמרכז הנגב.

הטמפרטורות החזויות: טבריה 28-41, חיפה 27-34, תל אביב 25-32, ירושלים 22-34, באר שבע 24-38, ים המלח 31-42 ואילת 29-43.

משרד הבריאות מזהיר מפני סכנות החום

מלבד תחושת התשישות והעומס על מערכת החשמל, החום הכבד טומן בחובו גם סכנות בריאותיות, שהביאו את משרד הבריאות לפרסם אזהרות והנחיות עקב גל החום.

במשרד ממליצים לקשישים לשהות בשעות של שיא החום באזורים ממוזגים, ולהמעיט בפעילות גופנית. כמו כן, ממליצים להקפיד על שתייה מרובה, אך להמעיט בשתיית משקאות ממותקים, או משקאות שיש בהם רמות אלכוהול או קפאין גבוהות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק