חיי תינוק בן שבוע ניצלו בזכות מכשיר שפותח להצלת חיילים בשדה קרב

רופאים בבית החולים רמב"ם הצליחו להציל את חייו של תינוק בן שבוע הסובל ממום קשה בלבו. בעזרת מכשיר עירוי מיוחד, שפותח במטרה להצלת חיילים בשדה הקרב, התייצב מצבו. "התינוק היה במרחק של דקות ספורות ממוות", אומרים הרופאים

קיבל את החיים במתנה. אילוסטרציה (רויטרס)

חייו של תינוק בן שבוע ניצלו הלילה הודות לשימוש במכשיר להחדרת עירוי ותרופות ישירות לתוך העצם. מדובר במכשיר שבמקור פותח להצלת חיילים בשדה קרב.

התינוק, תושב כפר בגליל, הובהל לבית החולים רמב"ם בחיפה עם לחץ דם נמוך ביותר וסימני חיים דועכים. מאוחר יותר התברר כי הוא סובל ממום קשה בלבו, הגורם לכך שהדם לא עובר מהלב אל איברי הגוף האחרים.

מאחר שמצבו של התינוק הידרדר ולא ניתן היה לאתר וריד להחדרת עירוי תרופות, החליטו הרופאות שהיו בתורנות הלילה, ד"ר ריזאן סחניני וד"ר טובה הרשקוביץ, לעשות שימוש במכשיר החדש המזרים את התרופות ישירות למח העצם.

בבית החולים רמב"ם אומרים כי מדובר במכשיר חצי אוטומטי שבו נעשה שימוש נרחב על ידי הצבא האמריקני בזירות לחימה, כמו באפגניסטן. "במקרים שבהם חיילים מאבדים דם ולא ניתן לאתר אצלם וריד לעירוי, הרופא הצבאי מנסה להחדיר מחט ישירות לתוך העצם ולתת את התרופות והנוזלים הנדרשים ישירות לתוך לשד העצם", מסבירים ברמב"ם.

המכשיר החדש, אשר אושר לשימוש גם בישראל, הוא למעשה מקדח שבקצהו מחט עדינה. הרופא קודח את המחט אל תוך העצם, וברגע שקצה המחט חודר את קליפת העצם ומגיע אל חלל לשד העצם המחט "ננעלת" ומתמקמת במקום הרצוי.

תוך מספר דקות התייצב התינוק והוא הועבר למחלקת טיפול נמרץ ילדים. יחד עם זאת מצבו מוגדר עדיין קשה, והוא ייאלץ לקבל תרופות למשך תקופה ארוכה ולאחר מכן להתחיל בסדרת ניתוחים לטיפול במום הקשה שממנו הוא סובל.

"התינוק היה במרחק של דקות ספורות ממוות", אומר ד"ר איתי שביט, מנהל מיון ילדים ברמב"ם. "למעשה, ללא האפשרות להחדיר לו מיידית תרופות ונוזלים ע"י המכשיר החדש, הוא לא היה מחזיק מעמד. עכשיו מצבו יציב, הצלחנו לתת לו הזדמנות לחיות, ואנחנו אופטימיים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק