הלווייתן המזנק: תמונה מדהימה - או עיבוד מחשב?

אתמול פרסם עיתון "הטלגרף" הבריטי תמונה מדהימה של לווייתן ענק מזנק על יאכטה בלב ים. היום אמר אביעד שיינין, מומחה לווייתנים ומדריך שיט יאכטות, שרוב הסיכויים שהתמונה אינה אמיתית. "התמונה שמתארת לכאורה את מצב היאכטה לאחר נפילת הלווייתן מוזרה. התחושה שלי שמתישהו ייצא הסיפור האמיתי"

התמונה המדהימה של הלווייתן הענק שמזנק על יאכטה הכתה אתמול גלים ברחבי הרשת, אך היום מתברר שייתכן מאוד והתמונות, שצולמו לכאורה מספינה אחרת בלב ים, אינן אותנטיות.

"מדובר בלווייתן מסוג באלנה דרומית", אמר היום אביעד שיינין, יו"ר עמותת מחמל"י (מרכז חקר, מידע וסיוע ליונקים ימיים בישראל), לערוץ החדשות. "באנגלית הוא נקרא right whale, מלשון 'נכון'. ציידי הלווייתנים קראו לו כך משום שהם העדיפו לצוד אותו כי המזג שלו יחסית נוח. הם יכולים להגיע לסביב ה-15 מטרים, 30-40 טון, מפלצת ימית מאוד גדולה".

שיינין, מדריך שיט יאכטות במקצועו, הוסיף, "יצא לי לראות כבר יאכטות שנפל עליהן משהו כבד או שהיו בהתנגשות. התמונה שמתארת לכאורה את מצב היאכטה לאחר נפילת הלווייתן מוזרה, יאכטה שלווייתן נחת עליה אמורה להיות מרוסקת לגמרי, זה לא ייתכן. כשהם מבצעים את הקפיצה הזאת בדרך כלל, הם נופלים חזרה למים במין 'ספלאש' אדיר".

"מתישהו ייצא הסיפור האמיתי"

"לדעתי, אם הוא היה נוחת על היאכטה אז היה נזק רציני מאוד לגוף היאכטה. הלווייתנים האלה בדרך כלל מאוד ידידותיים כך שזה לא סביר. זה נראה אזור די פתוח, לא נראה שיש סיבה שהלווייתן יהיה במצוקה", הוסיף. "יש לי ניסיון בצילום דולפינים ולווייתנים, ואם מישהו צילם תמונה כזאת מגיע לו ישר פרס פוליצר על תמונת השנה, ולא סתם קרדיט עגום כזה. התחושה שלי שמתישהו ייצא הסיפור האמיתי, אני לא קונה את זה".

אתמול כאמור פורסמה תמונתו של לוויתן ענק שקופץ ונוחת בעוצמה על יאכטה בה שטו בני-זוג בחופי קייפטאון. רק במזל, כך דווח, היו השניים בצידו השני של הסיפון וניצלו מנחת זרועו של היונק הענק.

לפי הסיפור שפורסם בעיתון "הטלגרף" הבריטי, ראלף מוטס בן 59 ופלומה וורנר בת 50, תכננו לצאת להפלגה שקטה ומהנה וכלל לא דמיינו לעצמם כיצד היא עתידה להסתיים. במהלך השיט פתאום הבחינו השניים בלוויתן שחור ענק מתרומם מהמים ומתרסק על סיפון היאכטה.

"זה באמת מדהים, אבל היה גם מאוד מפחיד", סיפרה וורנר לפי העיתון, והוסיפה: "הלוויתן היה בערך באותו גודל של הספינה". לדבריה, הם הבחינו בלוויתן עוד בזמן שהיה במים, אך הניחו שיעבור בשקט מתחת ליאכטה ולא שיחליט לזנק מהמים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים מסביב לעולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק