כך מלכלכים ומשתוללים בחופי הכנרת

הכנרת במצב לא טוב, את זה אנחנו יודעים. אבל זה לא רק בגלל כמות המים הקטנה - זה גם ואולי בעיקר מה שקורה בחופי הכנרת: השתוללות ולכלוך, ואין מי שיפסיק את זה. כך נראית הכנרת, רק בגלל הישראלי המכוער: לראות ולא להאמין

כשרואים את הצילומים האלה, קשה לומר מה חשים קודם: עצבות, גועל או אולי כעס.

התמונות הללו צולמו בשבוע שעבר על ידי אנשי עמותת "אור ירוק". אמנם מדובר בחוף ציבורי, חוף מלצ'ט בכנרת, נכס טבע ששייך לכולנו, אבל יש אנשים שפשוט מצפצפים על החוק ועל כולנו.

לפי החוק, מותר להתקרב עם כלי הרכב עד למרחק של כ-100 מטרים מהמים. האנשים האלה לא מסתפקים בלהחנות את המכונית ליד המים - הם רוצים בתוך המים, כי הכנרת הרי שלהם. במבט ראשון אפשר לחשוב שמדובר באיזה חוף בבנגלדש, אין כמעט טרקטור, ג'יפ או סתם מיצובישי שלא נכנס לתוך המים. אבל מה יקרה אם בדיוק איזה ילד צולל או מישהו שוחה בסביבה?

"רכבים נכנסים לתוך החופים", אומר שמואל אבואב מנכ"ל "אור ירוק". "הם מסכנים את חיי המתרחצים, זה עניין של זמן עד שזה יעלה בחיי אדם. משטרת ישראל והרשויות בסביבה חייבים לעצור את זה".

רק לפני שנה: תמונות דומות

החוף הזה שייך לכולם. מדוע מאפשרים לכמה עבריינים לעשות מה שהם רוצים? לא ברור. אבל זה מה שקורה כשאין אכיפה. לפני שנה התרענו על מה שקורה באותו חוף בדיוק, על כך שנהגים משתוללים ליד המבקרים בחוף, ונראה שכלום לא השתנה. החבר'ה האלה מחליפים שמן מנוע ברכב בתוך המים, את הזבל, השקיות והלכלוך משליכים בחוף.

מאיגוד ערים הכנרת נמסר כי פורעי חוק פרצו את המחסומים לחוף והם גורמים לנזק ולסכנה לנופשים. הפקחים פועלים לאכיפה מוגברת, אולם יש קושי להציב פקח בכל חוף. גם נסיגת קו המים מקשה על ביצוע חסימות.

מהמשטרה נמסר כי הם "מבצעים פעילות אכיפה בכל חופי הכנרת, ובכוונתם לנקוט בהליכים כנגד פורעי החוק המופיעים בכתבה. במשטרה קוראים לציבור לדווח על כל הפרת חוק".