המדריך לשרב: כך תשרדו את החום

גם אלה שאוהבים את הקיץ סובלים היום מעומס חום כבד במיוחד. מידות החום יחצו בכל רחבי הארץ את קו ה-30, ובשילוב עם הלחות הגבוהה - מדובר בסאונה של ממש. אז איך שורדים? הנה מספר עצות שיעזרו לכם לשמור על הבריאות במהלך השרב

חם, חם, חם: שרב כבד במיוחד שורר היום בכל חלקי הארץ. הטמפרטורות הגבוהות מלוות באחוזי לחות גבוהים, מה שגורם לתחושה של "סאונה" ממש.

בטבריה, לדוגמא, יהיו היום 40 מעלות, עם 45% לחות, וזה בעצם ירגיש כמו 51 מעלות מטורפות. בתל אביב ישררו 31 מעלות, אך בשילוב עם 70% לחות על הגוף זה יקפוץ ללא פחות מ-37 מעלות. גם במודיעין ישררו אחוזי לחות גבוהים, 60%, ויחד עם טמפרטורה של 33 מעלות, המודיעינים ירגישו שבעצם מדובר ב-39 מעלות.

גם מחר יימשך החום הכבד, אם כי הטמפרטורות צפויות לרדת במקצת. הקלה של ממש בעומס החום נרגיש רק ביום רביעי.

אז איך בכל זאת מתמודדים עם השרב? הנה כמה טיפים שליקטנו עבורכם. והעצה הכי טובה - הישארו במזגן כל זמן שאתם יכולים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים על תנאי מזג האוויר? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

מהי ההשפעה של החום על גוף האדם?

בדרך כלל הגוף מקרר את עצמו באמצעות מנגנון ההזעה, אבל במזג אוויר חם כמו היום שמלווה גם בלחות גבוהה הזיעה אינה מתאדה במהירות והגוף אינו יכול להתקרר. במצב כזה עלולה להתפתח "מכת שמש". הסיכונים במכת שמש: פגיעה במוח, פגיעה במערכות חיוניות ואפילו סכנת מוות.

איך יוצרים לעצמנו סביבה קרירה?

בשעות שבהן החום מגיע לשיאו, מומלץ לשהות במקום שיש בו מיזוג אוויר ולצמצם את משך השהיה בחום. בנוסף אפשר גם להגיף תריסים ולצמצם את חדירת קרני השמש לבית. משרד הבריאות ממליץ על לבישת בגדים בהירים, קלים ונוחים.

אם יצאתם לרחוב, איך נזהרים מהחום?

לדברי משרד הבריאות, עדיף כמובן שלא לצאת החוצה בשעות החמות ולצמצם את היקף הפעילות הגופנית המאומצת. במידה ובכל זאת בחרתם לעסוק בפעילות גופנית בשעות החום - יש להקפיד על שתייה מרובה. כמו כן, מומלץ לחבוש כובע רחב שוליים, להרכיב משקפי שמש ולמרוח קרם הגנה.

כמה מים צריך לשתות?

משרד הבריאות ממליץ היום להתמקד בשתיית מים, ולהמעיט בצריכת משקות ממותקים, משקאות אלכוהולים או משקאות המכילים קפאין. כמות השתייה הנדרשת נעה בין 8-10 כוסות ליום. חשוב לשתות גם אם לא מרגישים תחושת צמא.

גם בחברת החשמל נערכים לשרב

בעקבות החום הכבד, בחברת החשמל צופים עלייה חדה בדרישה לחשמל, בייחוד עקב הפעלת מזגנים. בחברת החשמל צופים כי הביקוש יגיע ל-9,500 מגהוואטים של חשמל, ולכן קוראים לציבור להשתדל שלא להפעיל מכשירי חשמל "כבדים", הצורכים אנרגיה רבה, זאת על מנת שיוכלו לספק חשמל בצורה סדירה וללא הפסקות חשמל יזומות.

לכן, בין השעות 12:00 - 17:00 מתבקשים האזרחים שלא להשתמש במכשירים הבאים: מדיח-כלים, מכונות כביסה, תנורי אפיה, כיריים חשמליים, דודים חשמליים ושואבי אבק. כמו כן ממליצים בחברת החשמל לכוון את הטמפרטורה במזגן ל-25 מעלות, על מנת לחסוך כמה שיותר בצריכת החשמל.