חשש: מחסור עתידי ברופאים ואחיות

ועדה לבדיקת כוח האדם בענף הרפואה בישראל סיימה את בדיקתה והגישה את ממצאיה, שנראים בשלב ראשון לא מעודדים. למרות שנכון לעכשיו מצבנו מבחינת מספר הרופאים והאחיות נראה סביר, מדינת ישראל תסבול ממחסור חמור באנשי רפואה בעוד מספר שנים. מה עושים? מגדילים את מספר הרישיונות ובונים מוסדות להכשרת רופאים ואחיות

חשש ממחסור ברופאים ואחיות (חדשות 2)

הוועדה לבדיקת מצב כוח אדם רפואי וסיעודי בישראל סיימה את דיוניה והגישה את המלצותיה למשרד הבריאות. בוועדה, שכללה עשרה חברים, נבדקו מספר היבטי כוח אדם בענף הרפואה בישראל, בהם מספר הרופאים והאחיות המועסקים כיום. תוצאות הבדיקה העלו בצורה חד משמעית כי בעוד מספר שנים יחול מחסור במספר אנשי הרפואה המקצועיים.

מספר הרופאים עומד כיום על כמעט 3.5 רופאים לאלף תושבים, מספר הגבוה ב-10% מהמספר הממוצע של רופאים במדינות ה-OECD, ומספר זהה לכמות הרופאים הממוצעת במדינות האיחוד האירופי. עם זאת, הצפי הוא שמספר הרופאים ירד בשיעור משמעותי בשנים הקרובות, ויעמוד על 2.6 רופאים בלבד לאלף תושבים.

אך למרות התחזיות הקודרות, בוועדה כבר הכינו פתרונות אפשריים שיביאו לעלייה במספר הסטודנטים שיסיימו את לימודי הרפואה. לפי התרחיש האופטימי ביותר, תחול עלייה הדרגתית בעקבות בניית עוד מוסדות לימוד שיכשירו את הרופאים לעתיד, כך שבשנת 2025 יסיימו בכל שנה 950 סטודנטים לרפואה.

במקביל, סקרה הוועדה גם את משק האחיות. נכון לשנת 2010, מספר האחיות נמוך בשיעור של 50% בהשוואה לממוצע במדינות המערביות המרכזיות. על מנת שמספר האחיות יגיע לרף שהציבה הוועדה, ינסו במוקדי הכשרת האחיות להעלות את מספר הרישונות השנתי לעיסוק במקצוע ל-3000.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק