בקרוב תגלו האם תחיו עד גיל 100

מדענים מאוניברסיטת בוסטון טוענים שמצאו את צירוף הגנים שיגרום לכם להאריך חיים. המדענים השוו 1,600 אנשים שחצו את גיל המאה בבריאות טובה, וגילו שהם נושאים 150 גנים ייחודיים שמעכבים התפתחות של "מחלות זיקנה" שונות כמו אלצהיימר ונוספות. אז איפה אתם על הסקאלה? בקרוב תוכלו לדעת

כך תנצלו את מיטב הגנים שלכם (daily mail)

האם תחגגו את יום הולדתכם ה-100? המדענים באוניברסיטת בוסטון טוענים שפיתחו תוכנת מחשב שיכולה לתת לכם תשובה מדויקת לשאלה הזו.

המדענים טוענים שפיצחו את הקוד הגנטי שיביא אנשים לגיל העגול והיפה - 100. מדובר בקומבינציה של 150 גנים ששכיחים בקרב אנשים שעברו בבריאות טובה את גיל 100. החוקרים בדקו במחקר 1,600 מבוגרים שחצו את קו מאה השנים, והשוו אותם לאנשים אחרים.

מה עושה אדם שמגלה את גורלו?

היתרון הגדול של המחקר הוא היכולת לומר לנו אילו שינויים אנחנו יכולים לעשות בחיינו כדי להאריך ימים. בנוסף, יוכלו המדענים לפתח תרופות שקשורות לאותם גנים ש"מאטים" את ההזדקנות. "נראה שאלו בדיוק הגנים שמונעים מחלות כמו אלצהיימר, מחלות לב וכלי דם", אמרה ד"ר פאולה סבסטיאני מעורכות המחקר.

לצד השמחה, יש רבים שמזהירים מפני התוצאות מרחיקות הלכת של המחקר, וטוענים שעולות ממנו שאלות מוסריות קשות. לא ברור מה קורה לאדם רגע אחרי ששודדים ממנו את התקווה, ומבשרים לו שהוא עתיד למות בקרוב. מעבר לזה, חברות הביטוח הרפואי למשל יכולות לסרב לבטח אותו או להעלות את פרמיית הביטוח בקיצוניות.

לרבע מהאנשים צירוף הגנים המנצח

המדענים מסיימים בימים אלו ליצור את תוכנת המחשב, וההפתעה הגדולה היא שלא מדובר בפטנט, כך שישנה אפשרות שכל אחד מאיתנו יוכל לברר את גורלו בתוך ימים ספורים.

"גם אם אדם יודע את המידע - אין שום דבר שהוא יכול לעשות בקשר לזה", אמרה פרופ' ג'וליאן מומחה לאתיקה מאוניברסיטת אוקספורד. נתון מפתיע נוסף הוא שלרבע מאיתנו יש את צירוף הגנים שיכול להביא אותנו לגיל 100, אך רק 1 מתוך 600 אנשים באמת מנצל זאת. הדבר דורש הרגלי אכילה נכונה, פעילות גופנית ואורח חיים בריא.

בשורה התחתונה, כנראה, גם אנשים בריאים לחלוטין עם גנים מצוינים לא יכולים לשלוט על האפשרות שיום אחד ייפול עליהם פיל מהשמיים, או יותר סביר - יהיו מעורבים בתאונת דרכים.