בגלל פגז: שמורת גמלא עלתה באש

שטח אש סמוך לשמורת גמלא החל לבעור בשל אימון צה"ל. כוחות כיבוי אש לא הצליחו להשתלט על השריפה שהתפשטה - עד ששמורת גמלא נשרפה כליל. צה"ל בתגובה: "פועלים למנוע תכיפות השריפות באימונים", אך לשמורת גמלא זה כבר לא יעזור

אסון אקולוגי חמור בצפון הארץ: שריפת ענק שפרצה בשמורת גמלא בעקבות פגז של צה"ל, כילתה מאות דונמים של חורש ומאיימת להמשיך ולהתפשט לאזורים הסמוכים. כוחות כיבוי והצלה פועלים בשעה זו במטרה להשתלט על האש.

סגן מנהל מרחב גולן ברשות שמורות הטבע והגנים, איתן ניסים, סיפר לחדשות 2 באינטרנט כי השריפה פרצה בשעה 2:00 בלילה. "האש שטפה את שמורת גמלא, ירדה לנחל דליות ונחל גמלא, ושרפה גם את העיר העתיקה", אמר ניסים.

"מדובר בנזק אקולוגי גדול ביותר שרק הולך ומתעצם", מסביר ניסים. "יש בעלי חיים שיכולים לשרוד שריפה כזאת ועפים אך יש כאלו שבתוך השיחים, יונקים שלא מצליחים להדביק את קצב האש ונשרפים". לדבריו 15 נשרים שהיו במקום חולצו, קיבלו טיפול רפואי ומצבם מוגדר טוב.

מטיילים פונו מהאזור

"טרם ברורים מימדיה של השריפה ורק בעוד יום יומיים נוכל לאמוד את הנזקים", אמר ניסים. בשל מצב החירום שמורת גמלא היתה סגורה במהלך היום למטיילים. "במהלך היום פינינו מטיילים בנחלים הסמוכים כמו היהודיה והוצאנו את המטיילים מהאזור".

"אני ממליץ למטיילים, שבימים הקרובים יתעדכנו דרך רשות הטבע והגנים איפה ניתן ואיפה אסור לטייל", אמר ניסים.

תגובת צה"ל למקרה: "צהל מתאמן בכל ימות השנה ובכלל זה גם בעונת הקיץ. בצה"ל מודעים לבעיית הדליקות הקיימות בשטחי האימונים ברמת הגולן, ופועלים על מנת למזער ולהקטין את דחיפותן. מעבר לכף, אם פורצת שריפה בשטחי האש עוצר צה"ל באפן מיידי את אימוניו ופועל לכיבוי מהיר של השריפה ומסייע ככל שניתן לכוחות הכבאות וההצלה.