מרפאת הביציות בקפריסין נסגרה - הזוגות בישראל בלחץ

בישראל – עדיין אסור לתרום ביציות, לכן זוגות חשוכי ילדים נאלצים להרחיק לחו"ל, כמו למרפאה אחת בקפריסין. אצל 20 זוגות שכבר עברו את התהליך המייגע בניקוסיה, הכל נעצר לפתע, והחרדה - גדולה

אחרי חודשים ארוכים של נטילת תרופות והורמונים, ש' ובעלה יחד עם עוד עשרים זוגות ישראלים שעוברים טיפולי הפריה חוץ גופית בקפריסין, התבשרו שמשרד הבריאות הקפריסאי והמשטרה המקומית פשטו על המרפאה שבה הם טופלו.

"ניסינו ליצור איתם קשר, אבל זה מאוד בעייתי כרגע", אומרת הערב ש'. "הם נמצאים בחקירה ולא יכולים למסור לנו פרטים על העוברים. התחושה היא תחושה איומה, חוסר ודאות וחוסר אונים".

רוצים לקבל עדכונים שוטפים בפייסבוק מחדשות 2?

המרפאה שנסגרה היא מרפאת "זיגי" בניקוסיה הבירה, שבין לקוחותיה נמנים ישראלים רבים שזקוקים לתרומת ביצית מאישה מקומית. ככל הנראה המרפאה פעלה בניגוד לנהלים, אבל גם בקפריסין עוד לא ברור מה הסיפור, ובעיקר, מה עלה בגורל העוברים.

בקרוב: הצעת חוק שתאפשר תרומת ביציות בישראל

"אני חושב שהמפקד של משרד הבריאות הקפריסאי לקח את העוברים למקום בבית חולים, במתקן ממשלתי - יחד עם המשטרה", אמר בשיחת טלפון רופא מקפריסין. "אין לנו מושג מה קורה שם עכשיו, אין לנו עם מי ליצור קשר שם ומי שיכול לתת לנו אינפורמציה בנושא".

בחודשים הקרובים תובא לאישור מליאת הכנסת הצעת חוק שתאפשר תרומת ביציות בישראל, אחרי שנים ארוכות של עיכובים. אם תעבור בסופו של דבר, זוגות עם בעיות פוריות כבר לא יזדקקו יותר לפיתרון בחו"ל, שעולה עשרות אלפי שקלים, ולעתים כרוך בסבל רב.