מבצע פינוי הקברים בביה"ח ברזילי יצא לדרך

דחפורים וטרקטורים הגיעו אחרי חצות למתחם בית הקברות הפגאני באשקלון, על מנת להכשיר את הקרקע לעבודתם של עשרות ארכיאולוגים הבוקר. עשרות אנשי אבטחה התפרסו באזור בית החולים, במטרה למנוע כל ניסיון להפריע לעבודות הפינוי. 30 חרדים עוכבו לחקירה לאחר שניסו להפריע לעבודות. ליצמן: "אם הרבנים יגידו, נצא להפגין"

תחת אבטחה כבדה יצא הלילה לדרך מבצע העתקת הקברים בבית החולים ברזילי באשקלון, במטרה להקים חדר מיון חדש בשטח שיפונה. סמוך לחצות הגיעו למקום דחפורים וטרקטורים על מנת להכשיר את הקרקע לעבודתם של עשרות ארכיאולוגים, שהחלו עם שחר את מלאכת פינוי הקברים.

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מסביב למתחם התפרסו עשרות אנשי ביטחון, יס"מ ומג"ב על מנת למנוע כל התפרעויות או הפרות סדר מצד החרדים. מחסומים משטרתיים וגדרות תיל הוקמו בכניסה לאשקלון, אולם עשרות מתנגדים לפינוי הקברים הגיעו לעיר כבר בסוף השבוע. העבודות עצמן צפויות להימשך כשלושה ימים, ואמורות להסתיים עד כניסת חג השבועות.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס בפתח ישיבת הממשלה להתחלת העבודות בבית החולים ברזילי באשקלון, למרות מחאות החרדים, ואמר כי "טובת הכלל מכריעה".

"יש ציבור חרדי חשוב שרואה עצמו נפגע מההחלטה אבל אחרי בדיקה הגענו להחלטה כי יש לבצעה", אמר נתניהו לשרים. "טובת הכלל מכריעה, זה הקו המנחה שלנו - במידת האפשר מתייעצים ומנסים להגיע למסקנות, אבל בסוף החלטת הממשלה היא לטובת הכלל, כך פעלנו וכך נפעל".

במהלך הלילה לא נרשמו אירועים אלימים באזור העבודות באשקלון, אולם בשעות הבוקר המוקדמות ניסו כמה עשרות חרדים לפרוץ את מתחם העבודות. שוטרי יס"מ מנעו מהם, ועיכבו כ-15 מהם לחקירה. מאז שעות הלילה נעצרו באזור העבודות כ-30 מפגינים.

בירושלים הפגינו עשרות חרדים נגד פינוי הקברים והבעירו פחי אשפה ברחובות בר אילן ויחזקאל. אדם אחד נעצר במהלך ההתפרעויות.

החרדים קוראים: להגיע בהמוניהם "למנוע המזימה"

"הרמקולים מתעדכנים ואומרים לצאת מאזור רחוב יואל מאזור בית המדרש של סאטמר, משם לצאת לרחובות לכל מקום שאפשר ללכת להפגין", כך נשמעת הקלטה בה קוראים החרדים לצאת ולמנוע בכל דרך את הזזת הקברים.

"אנחנו יודעים שאיתרא קדישא מעדכן גם רמקולים בשאר העדות החרדיות, גם בבית שמש וגם בבני ברק, שאמורים לצאת בדקות הקרובות ולבקש מכל הציבור לצאת ולהפגין נגד המזימה ללכת ולחפור בבית החולים ברזילי באשקלון".

ליצמן מתעקש: "ראש הממשלה טעה"

ואילו סגן שר הבריאות ומי שהוביל את המאבק נגד פינוי הקברים, ח"כ יעקב ליצמן, ממשיך להתנגד לפינוי הקברים. "ראש הממשלה טעה כשהחליט כך. זה לא משנה אם אלה קברי יהודים או לא, מה הציבור בחו"ל יגיד אם יפנו קברים יהודים?", אמר ליצמן בראיון הבוקר לקול ישראל. "מה יקרה אם ממשלת פולין תעביר קברים בגלל נדל"ן? היינו זועקים "אנטישמים" ומערבים את כל העולם. מה לא היינו עושים? וכאן – שקט".

"אני עומד על כך שההחלטה שלי היתה מוצדקת", הוסיף ליצמן. "את אותה החלטה החליטו אולמרט ומנכ"ל משרדו דאז רענן דינור וגם שר הבריאות הקודם, ואף אחד לא זעק. איש לא אמר שזה מסכן חיים. אבל כשליצמן בא והחליט מה שהחליט – כולם זועקים".

לדברי סגן שר הבריאות. "אם הרבנים יגידו להפגין, אז נצא להפגין. אני לא יודע כרגע על קריאה כזו. נתייעץ השבוע עם הרבנים מה לעשות, אך לא על כל דבר עושים משבר. התנגדתי מהרגע הראשון להזזת הקברים", התעקש ליצמן. "זו החלטה שבטעות ביסודה. צדקתי במאה אחוז".

הצטרפו לערוץ החדשות: כל יום החל מ-9 בבוקר בשידור חי

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק