המנתח הלך הביתה, הנערה נותרה משותקת

חשד למקרה חמור במיוחד של רשלנות רפואית: רופא מבית החולים רמב"ם בחיפה ביצע צנתור מוחי בנערה בת 15, ולטענת המשפחה לא התייחס לבעיות שצצו מיד אחרי הצנתור. הנערה לא התעוררה מהניתוח, וכשאמה התקשרה לרופא המנתח - הוא טרק לה את הטלפון בפרצוף. התוצאה העצובה: דניאלה נותרה משותקת בחצי גוף

החלומות והתכניות לעתיד של דניאלה השתנו בלילה אחד גורלי לפני שנתיים, כשהייתה בת 15, בבית החולים רמב"ם בחיפה.

היא עברה שם צינתור מוחי לטיפול בכלי דם פגום, על ידי אחד המומחים הגדולים בארץ, ד"ר שמעון מימון. הכל התנהל כשורה, עד לרגע שבו דניאלה הייתה אמורה להתעורר מההרדמה.

"היא פשוט לא התעוררה", מספרת אורנה קרני, אמה של דניאלה. "התקשרתי לד"ר מימון ואמרתי לו שהיא לא מתעוררת. הוא אמר לי שהוא יתעדכן עם הצוות הרפואי. כשראיתי שהוא לא חוזר אלי, התקשרתי אליו שוב וביקשתי ממנו שיגיע, שיתרשם, כי אני מרגישה שהמצב שלה מידרדר".

בעוד בתה שוכבת מחוסרת הכרה, ניסתה אורנה לשכנע את ד"ר מימון שיבוא לנסות להעיר את דניאלה. אבל, לטענתה, זאת התשובה שקיבלה מהרופא: "הוא אמר שהוא לא יכול להגיע כי הוא עבר דירה באותו ערב ועזב את חיפה. התחננתי, אבל הוא אמר שהוא פשוט לא מגיע".

"הוא פשוט טרק לי את הטלפון"

"את השיחה השלישית לא הצלחתי לעשות איתו, כי הוא פשוט טרק לי את הטלפון", אומרת אמא של דניאלה. "פניתי לצוות הרפואי, בכיתי, התחננתי, אבל הם איימו לסלק אותי מטיפול נמרץ. אמרתי להם: 'המצב שלה מידרדר, הילדה שלי עומדת למות' – אבל אף אחד לא הקשיב. אני מעריכה שעברו 15 שעות".

וזאת התוצאה: בכל אותן שעות ארוכות במהלכן התחננה אמא של דניאלה בפני הרופאים שיעזרו לבתה, התפשט במוחה של דניאלה דימום שגרם לה לשיתוק חלקי בלתי הפיך בצד השמאלי של הגוף. כל פעולה בסיסית הפכה למסובכת ביותר, ואפילו משהו פשוט כמו לשים סוכר בקפה הפך למשימה מורכבת ולעתים מביכה.

"לקחו לי את החלומות"

" אני מרגישה שלקחו לי את החלומות. גנבו לי את העצמאות שלי", אומרת דניאלה בכאב, "מילדה שעושה הכל לבד, הפכתי למישהי שתלויה באנשים אחרים, בדברים הכי פשוטים כמו לשים חזיה בבוקר או לחתוך שניצל בצהריים".

דניאלה סובלת גם מצליעה שתלווה אותה עד יומה האחרון, ועכשיו היא תובעת את בית החולים ואת ד"ר מימון. עורך הדין שלה, דניאל סרור, מי שנחשב לאחד המומחים הגדולים בארץ למקרי רשלנות רפואית, טוען כי מדובר במקרה חמור במיוחד.

"זה הרבה מעבר לרשלנות רגילה"

"אני למעלה מ-20 שנה מייצג נפגעי רשלנות רפואית, והמקרה הזה מקומם אותי במיוחד", אומר עו"ד סרור. "בעיניי זו לא רשלנות רגילה – הילדה דועכת מול העיניים של אמא שלה, שמתחננת בפני הרופא שיציל אותה והוא מתעלם? זה הרבה מעבר לרשלנות".

מבית החולים רמב"ם נמסר בתגובה כי דניאלה סבלה מפגם מסכן חיים במוחה, ושד"ר מימון הוא אחד משלושת המומחים שהיו אז היחידים בארץ המסוגלים לטפל בפגם כזה. ד"ר מימון עצמו סירב להגיב.