מעשנים? תאשימו את אבא ואמא

אמרו לכם שהעישון מסוכן לבריאות? כנראה שהתורשה יותר. מחקר חדש מצא קשר בין עישון לבין גנטיקה וטוען כי שינויים בכרומוזומים שלנו יכולים להסביר את ההתמכרות להרגל המגונה – אך כמובן לא להצדיק אותו

הדנ"א שלו בוודאי לא במיטבו. אילוסטרציה (BBC)

שאכטה גנטית: סדרת מחקרים חדשה טוענת כי הגנטיקה משפיעה לא רק על המראה החיצוני שלנו והסיכוי לפתח מחלות מסוימות, אלא גם על הרגלי העישון.

ממצאי שלושה מחקרים שפורסמו לאחרונה והתבססו על דגימות דנ"א נרחבות גילו קשר בין שינויים בכרומוזומים בגוף לבין מספר הסיגריות שאדם צורך והקושי להיגמל מההרגל המגונה.

מהמחקר עולה כי שינוי בכרומוזום מספר 11 בגוף הוא זה שמשפיע על הנטייה של אדם להתחיל לעשן ואילו כרומוזום מספר 9 הוא שמסייע למשתמש להיגמל מההרגל ביתר קלות. הכרומוזומים הסוררים שאחראים על מספר הסיגריות שאדם יעשן הם 8 ו-9.

עוד התברר כי נבדקים שבכרמוזומים המדוברים שלהם חלו שינויים עישנו בממוצע חצי סיגריה יותר בכל יום. כמו כן, הסיכון שלהם לחלות בסרטן הריאות היה גבוה ב-10% יותר ביחס לבעלי הכרומוזמים התקינים.

"עישון מזיק לבריאות של כולם", אמר קרי סטפנסון, אחד מעורכי המחקר וראש חברה איסלנדית שמתמחה במיפוי הגנום. "אך זה אפילו יותר גרוע בשביל אנשים מסוימים והתגליות של היום ממשיכות לחזק את היכולת שלנו לזהות אותם ולסייע להם".

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק