האם נמצאה דרך חדשה לגילוי סרטן מעי הגס?

צוות מדענים מארצות הברית פרסמו מאמר לפיו הצליחו לפתח בדיקת שתן שתדע לגלות אם אדם חולה בסרטן המעי הגס. התקווה היא כי בעתיד תוכל הבדיקה להחליף את הקולונוסקופיה - בדיקה יקרה וכואבת המשמשת כיום לגילוי המחלה. אך עדיין, מדענים רבים אינם בטוחים כי אכן מדובר בפריצת דרך

תגלית רפואית חדשה. אילוסטרציה (חדשות 2)

פריצת דרך רפואית בניסיון לאתר סרטן מעי הגס: צוות מדענים מארצות הברית פיתח בדיקת שתן פשוטה לגילוי הסרטן, שהיה עד כה מורכב וקשה לאיתור. כעת מקווים החוקרים כי התגלית החדשה תוכל להחליף את הקולונוסקופיה - הבדיקה המשמשת כיום לגילוי המחלה המוכרת ככואבת ויקרה.

הגילוי פורסם השבוע בירחון הרפואי ACE, ושם מפרטים המדענים כיצד ביצעו את המחקר. על פי הפרסום, נלקחו על ידי החוקרים דגימות שתן של 123 בני אדם, מהם כמחצית סובלים מסרטן המעי הגס. לאחר שערכו את הבדיקה הפשוטה זיהו המדענים כמויות גבוהות של חומצות אמינו בדגימות של הלוקים במחלה, וזה לדבריהם המרכיב שיידע לזהות האם אדם חולה בסרטן או לא.

אך למרות תוצאות המחקר, ממשיכים מדענים לטעון כי שלב פיתוח הבדיקה עוד רחוק. "לא ניתן לצאת בהצהרות שבדיקת השתן תחליף את הבדיקה הקיימת", אמרה לעיתון "ישראל היום" ד"ר נועה בן ברוך, מנהלת המכון האונקולוגי בבית החולים קפלן. לדבריה המחקר שבוצע עדיין קטן בהיקפו ויש לפתח ולהרחיב אותו כדי להגיע לתוצאות ממשיות.