מחקר: אור מלאכותי בלילה עלול לגרום לסרטן

בפעם הבאה שאתם הולכים לשירותים בלילה - אולי תחשבו פעמיים לפני שאתם מדליקים את האור. מדענים בריטים וישראלים מזהירים כי חשיפה לאור מלאכותי - אפילו לזמן קצר מאוד - מסוכנת לבריאות ואף עלולה לגרום לסרטן

עדיף בלי (AP)

מדענים בריטים וישראלים טוענים מה שהפולנים אומרים כבר שנים: עדיף להישאר בחושך. 

מחקר חדש, שפורסם הבוקר בעיתון "הארץ", מזהיר מפני חשיפה לאור מלאכותי בשעות הלילה, אפילו לפרק זמן קצר מאוד, וטוען כי היא מסוכנת לבריאות - ואף מגדילה את הסיכוי לחלות בסרטן. לטענת המדענים, השפעת האור המלאכותי בשעות הלילה עלולה לגרום לתופעת "הבעת-יתר" של תאים, שנמצאה כקשורה להיווצרות הסרטן.

במסגרת המחקר חשפו המדענים קבוצת עכברים לאור במשך שעה ולאחר מכן השוו אותם לחבריהם שנשארו בחשכה. בבדיקה התברר שבקרב העכברים שנחשפו לאור נוצרו שינויים בתאי המוח אשר אחראים לשעון המפקח על התהליכים הביולוגיים בגוף במשך היממה.

"אם תרצו ללכת לשירותים, עדיף שלא תושיטו יד למתג האור", ממליצה ד"ר רחל בן שלמה מאוניברסיטת חיפה, אחת המשתתפות במחקר. "אנחנו סבורים כי הדלקת אור מלאכותי בלילה משפיעה על השעון של הגוף, שהוא מנגנון רגיש מאוד". יחד עם זאת מדגישה ד"ר בן שלמה כי מדובר בממצאי של מחקר ראשוני וכי החוקרים ממשיכים לבדוק את התחום בצורה מפורטת יותר.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק