משרד התשתיות מציג: כך נייצב את משק המים

"בידינו האפשרות לייצב את משק המים תוך 5-7 שנים". את המשפט האופטימי הזה אמר שר התשתיות עוזי לנדאו, לקראת הצגת תוכנית בנושא לממשלה. במסגרת התוכנית אנחנו נמשיך לשלם את היטל הבצורת, אבל הכסף שיתקבל ישמש בעיקר לבניית מתקנים להתפלת מים, זאת כדי להוריד את התלות במי הגשמים ובמי הכנרת

לאחר שבשבוע שעבר פורסם דוח הקובע כי משק המים בישראל נמצא במצב מחפיר מכיוון שהוזנח במשך שנים, יציגו היום האחראים על משק המים בישראל, שר התשתיות עוזי לנדאו, ראש רשות המים הפרופסור אורי שני ומנכ"ל מקורות עידו רוזוליו, את תוכניתם לייצוב משק המים.

התוכנית, שאמורה להתבצע במשך חמש השנים הקרובות, מפרטת את ההשלכות למגזר הפרטי ולמגזר החקלאי. הגזרות שיוטלו על הציבור מתייחסות בעיקר להיטל הבצורת, אותו מתכננים להטיל על הציבור. מנתונים שנאספו, הטלת מס הבצורת והקמפיין באמצעי התקשורת הוריד את צריכת המים במשקים הביתיים בשיעור חד של כ-18%. למרות היטל הבצורת, מתכננים במשרד התמ"ת לנסות ולהוריד את מחירי המים למגזר הפרטי.

צעדים נוספים אותם מתכננים במשרד לנקוט, קשורים להרחבת מתקני ההתפלה הקיימים ולפיתוח מתקני התפלה חדשים. מתקני ההתפלה באשקלון, פלמחים וחדרה, יספקו כמות גדולה הרבה יותר של מים מכפי שהם מספקים היום. כמו כן, יוקם מתקן התפלה חדש בשורק בשנים הקרובות. הצעדים האלה אמורים בסופו של דבר להביא לכך שרוב המים בהם אנו משתמשים, יהיו מותפלים

בתגובה לדוח הביקורתי על משק המים, ולקראת הדיון בממשלה על אישור התוכנית, אמר שר התשתיות עוזי לנדאו: "בידנו האפשרות לייצב את משק המים בטווח של 5-7 שנים. כדי להימנע משגיאות העבר, על הממשלה, באמצעות משרד התשתיות, הנושא באחריות על משק המים, לקבוע את המדיניות, לפיה תבנה רשות המים את תכנית האב ארוכת הטווח ותדאג לביצוע נגזרותיה השנתיות. העדר יחסי משילות תקינים ואי עמידה בהחלטות ממשלה הביאו את משק המים למצב בו הוא נמצא כיום."