נשים שימו לב! פתרון לכאבי מחזור

האם נשות העולם יזכו מעתה לעבור את החודש בשלום? בבריטניה טוענים שמצאו פתרון לכאבי המחזור החודשיים. לא עוד משככי כאבים הפועלים ביעילות חלקית, אלא תרופה הפועלת ישירות נגד המקור להתכווצויות. אך בשביל שיפור כזה במצב הרוח הנשי נצטרך עוד לחכות - התרופה תהיה זמינה לציבור רק עוד 4 שנים

עובדה: מרבית הנשים הבוגרות ברחבי העולם סובלות מכאבי מחזור ומשתמשות במשככי כאבים כדי להקל על התסמינים. עכשיו הן אולי יוכלו להפסיק להיאבק מדי חודש, לאחר שמדענים בריטים פיתחו גלולה שיכולה לשים סוף לסיבה שגורמת לאי הנוחות.

"אנחנו מקווים שהתרופה תספק טיפול אפקטיבי יותר למיליוני נשים הסובלות מכאבים", מציין בגאווה אנדריי באט, ראש צוות הפיתוח בחברת "וואנטיה" הבריטית.

באט הוסיף כי 45%-90% מהנשים סובלות מכאבי מחזור, דיסמנוריאה, וציין כי מדובר התופעה פוגמת לא רק באיכות חייהן אלא גם בחברה כולה. "זה גורם להן להפסיד מספר עצום של ימי עבודה ולימודים", הסביר. 

הטיפול הקיים היום לכאבי מחזור כולל בעיקר משככי כאבים הנחשבים בלתי יעילים בכשליש מהמקרים. חלק מהם מקלים על התסמינים אך לא באמת משפיעים על הסיבה לדיסמנוריאה, ואף גורמים לתופעות לוואי כמו שינויים במצב הרוח וכאבי בטן.

המדענים של "וואנטיה" מאמינים כי חסימה של הורמון מסוים הגורם להתכווצויות בעת המחזור, יכולה למנוע את הדיסמנוריאה. החיפוש שלהם אחר תרופה כזו כללה בדיקה של מאות תרכובות כימיקלים עד שמצאו את הנכונה. במידה והמחקר ימשיך להראות תוצאות חיוביות, התרופה תהיה זמינה לציבור תוך ארבע שנים.