נולדה עם אצבע אחת - ותפוצה בכמיליון שקל

פסק דין חמור של בית המשפט חייב את קופת חולים "כללית" לשלם מיליון ו-300 אלף ש"ח לילדה שנולדה עם אצבע אחת בידה במקום חמש, זאת בשל רשלנות רפואית שהייתה יכולה להימנע: בדיקת אולטראסאונד נוספת, מאוחרת יותר, הייתה מגלה את המום בזמן, אולם אף אחד מהרופאים לא סיפר לאם על הבדיקה הזו

המחדל הרפואי עלה ביוקר: בית המשפט המחוזי בחיפה הורה היום לקופת חולים "כללית" לפצות משפחה שבתה נולדה עם מום קשה בכף היד בלמעלה ממיליון ו-300 אלף שקלים, זאת בשל רשלנות רפואית באבחון המום הקשה - בבדיקות שלפני הלידה.

הילדה, כיום בת 13, סובלת מאז לידתה ממום קשה: באחת מידיה קיימת אצבע אחת בלבד במקום חמש. קופת החולים "כללית" הורשעה ברשלנות במסירת המידע למשפחה התובעת אודות מגבלותיה הצפויות של הילדה, לאחר שלא קיימה בדיקת אולטרסאונד נוספת הכרחית על מנת לבדוק אם קיימים מומים בעובר.

"לא הייתה ירידה לפרטי פרטים"

בשבוע ה-14 להריונה עברה האם, אז בת 27, בדיקת אולטרסאונד שגרתית בבית החולים "הדסה" בירושלים. על פי כתב האישום, לא נחשפה בבדיקה הראשונה פגיעה בגפה העליונה של העובר - "פגיעה שניתן היה לגלות בקלות". זאת ועוד, הרופא הבודק לא אמר לאם כי יש להמשיך ולעקוב אחר הבעיה, ולערוך סקירת מערכות נוספת.

"על הרופא המטפל היה להסביר למטופלת את מגבלותיה של הסקירה הבסיסית, שאין בה ירידה לפרטי פרטים של האיברים הנבדקים", נכתב בהחלטת השופט. "עליו היה להביא לידיעתה של היולדת כי בעת ביצוע הסקירה המוקדמת, איברי העובר עדיין נמצאים בשלב התפתחות, וכי ניתן לבצע סקירה מאוחרת נוספת שהיתה מגלה את המום".

בעקבות הרשלנות חויבה היום קופת חולים "כללית" לשלם למשפחה מיליון ו-300 אלף שקלים. שוב עולה השאלה עד כמה כספי פיצויים יכולים לחפות על הנזק הקשה שנגרם לאדם בעקבות הרשלנות הרפואית, אך אין ספק כי מדובר במסר חד-משמעי בדבר אחריותו של הצוות הרפואי.