"משככי כאבים גורמים לנזק בשמיעה"

חוקרים אמריקנים מצאו קשר בין שימוש ממושך במשככי כאבים ובין נזק לשמיעה. על פי הממצאים, גברים מתחת לגיל 50 שנטלו כדור לפחות פעמיים בשבוע במשך תקופה הגבירו את הסיכוי לאובדן שמיעה בכשני שליש

מחקר אמריקני חדש מזהיר כי גברים הנוטלים משככי כאבים ותרופות להורדת חום שמכילות את החומרים איבופרופן ואצטמינופן באופן קבוע, מסתכנים בנזק משמעותי לשמיעה.

במשך 18 שנה בדקו עורכי המחקר כ-27 אלף גברים בגילאי 40 עד 74 ושאלו אותם לגבי צריכת כדורים שנועדו להקל בעיקר על כאבי ראש כמו אדוויל ואקמול. במקביל הם דיווחו בכל פעם על כושר השמיעה שלהם. לפי הפרסום בגלי צה"ל, התוצאות הדליקו נורה אדומה.

על פי המחקר, הסיכוי לאובדן השמיעה בקרב גברים מתחת לגיל 50 שהעידו כי נטלו כדור משכך כאבים לפחות פעמיים בשבוע במשך תקופה ממושכת -  גדל בלא פחות משני שליש. עוד נמצא כי השימוש באספירין הגדיל את הסיכוי לפגיעה בשמיעה בכשליש.

תשמרו על האזניים (shutterstock)
"בהחלט נעודד את מנהל התרופות האמריקני לשנות חלק מהדברים", הדגיש ד"ר גארי קורהן, אחד מעורכי המחקר. "צריך להיות מודעים לתופעות הלוואי ולקחת אותן בחשבון".

עם זאת, למרות הממצאים, מדגישים המומחים כי אין צורך להיבהל. תוצאות המחקר לא התבססו על בדיקות שמיעה מקיפות - אלא על תשובות המשתתפים בלבד. כמו כן לא נמסר מהו המינון המדויק שעלול לפגום בשמיעה והנזק האפשרי. בקרוב יפרסמו ד"ר קורהן ועמיתיו את גם תוצאות המחקר שנערך בקרב נשים. 

כ-650 ישראלים סובלים מדרגות שונות של לקות שמיעה. מדובר על עשירית מהאוכלוסייה בישראל. בהיעדר תמיכה ממשלתית מספקת בליקויי השמיעה, ארגוני החירשים בישראל מארגנים מדי שנה יום ההתרמה במטרה לשדרג את בנק המכשירים להקלת חייהם של לקויי השמיעה. יום ההתרמה יתקיים ביום שלישי הקרוב. אלו מכם שמעוניינים לתרום לארגון, יוכלו לעשות זאת החל ממחר באמצעות תרומה בסך 10 שקלים. את התרומה ניתן לשלוח בהודעת sms עם הספרה 10 למספר 6226.